SHKM Hodonín
Zemřel nositel Výroční ceny města Hodonína a oblíbený trenér pan Josef Kuja starší
Zemřel nositel Výroční ceny města Hodonína a oblíbený trenér pan Josef Kuja starší
Info
22.3.2021

Osiřelý Zimní stadion Václava Nedomanského pokrylo černé sukno, hodonínský hokej pláče. V pondělí 22. března zemřel bývalý hráč a trenér Drtičů, Josef Kuja starší. Nositeli Výroční ceny města Hodonína za rok 2017 bylo 78 let.

autor:
Libor Kopl, denik.cz
Sdílejte článek
 

Uprostřed slibné kariéry ho zbrzdila vada zraku, přesto na sport nezanevřel a začal se věnovat veslování. I v něm se mu podařilo dosáhnout výrazných úspěchů. V roce 1958 získal stříbrnou a bronzovou medaili na přeborech Československé republiky, a to v kategorii čtyřveslic i osmiveslic.

V Hodoníně strávil Josef Kuja celé své mládí, navštěvoval zde základní školu i tříleté gymnázium. Po jeho absolvování v 17 letech se rozhodl pro kariéru důstojníka pro tělovýchovu u armády a nastoupil do důstojnické školy ve Stříbře.

V roce 1962 začal studovat na přírodovědecké fakultě v Olomouci obor učitelství tělesné výchovy a matematiky, kterou ukončil v roce 1967. Ještě téhož roku nastoupil jako učitel na Střední průmyslovou školu stavebních hmot v Hodoníně.

Od sedmdesátých let se Josef Kuja věnoval kariéře hokejového trenéra mládeže. Nejlepší z jeho odchovanců hráli za tělovýchovné středisko ledního hokeje ve Zlíně a ve Skalici a později při své základní vojenské službě za Duklu Michalovce a Duklu Topolčany.

V té době však byl už Josef Kuja zpět v Hodoníně a se svým kolegou, učitelem tělesné výchovy Zdeňkem Ševelou, začali trénovat společně. Tato spolupráce jim vydržela až do roku 2005, kdy Josef Kuja odešel na zasloužený odpočinek.

V letech 1994 – 1995, kdy byl zimní stadion v Hodoníně uzavřen a následně přebudován na tržnici, nezbývalo, než přestěhovat mužstvo do Břeclavi a hrát pod hlavičkou HC Břeclav.

Ale i tam hráči pod vedením Josefa Kuji dosahovali výborných výsledků a v roce 1997 měli hrát o titul přeborníka České republiky. Naskytla se však zcela jiná příležitost – zahrát si v USA.

Rozhodování nebylo jednoduché, nakonec zvítězila touha navštívit Pittsburgh, kde v té době hráli Jaromír Jágr a Petr Nedvěd. Chlapci tehdy hráli šest utkání a všechna vyhráli, a to i přes fakt, že v posledním zápase hráli se staršími protivníky. Výhra 8:4 potěšila nejen hráče, ale i slavné hokejové rodáky.

A to nebyl jediný trenérský úspěch Josefa Kuji. Jeho nejúspěšnější odchovanec (a zároveň absolvent SPŠ stavební v Hodoníně) Michal Kempný hrál KHL za Omsk, kde byl vyhodnocen jako nejlepší obránce, poté byl draftován zámořským týmem Chicago a v současné době hraje NHL za Washington Capitals, se kterým v roce 2018 získal Stanley Cup. Slavnou trofej přivezl ukázat i do Hodonína.

Josef Kuja žil hodonínským hokejem do poslední chvíle. I jeho jedno velké přání směřovalo právě k tamnímu oddílu. „Chtěl bych popřát oddílu ledního hokeje, aby se jim podařil postup prvního mužstva do I. ligy a aby se jim dařila práce s mládeží.“

Všichni věří, že se nejen jeho přání jednou vyplní. Čest jeho památce.

další články
SHKM zve všechny děti a jejich rodiče na Dětský sportovní den s Drtiči!
Info
16.6.2021

V sobotu 19. června bude od 13:00 hodin patřit sportovní areál ZŠ na Vančurově ulici dětem, na které čeká spousta soutěž...
Čeká nás výroční sezona. SHKM na podzim oslaví 20 let od svého založení
Info
11.6.2021

V září letošního roku to bude neuvěřitelných dvacet let, co se v Hodoníně opět obnovily lední sporty. Šestileté období t...
Krajská liga mužů začne 19. září, počet účastníků zatím není jasný
Info
9.6.2021

Po dnešní schůzce zástupců týmů Krajské ligy je jasno jen o pár věcech. Víme, kdy začne a skončí základní část. Víme, kd...
Vyhodnocení tipovací soutěže k MS v hokeji 2021
A-Tým
7.6.2021

Více než dva týdny plné hokeje jsou za námi. Titul z Rigy, celkem již sedmadvacátý, patří podceňovaným Kanaďanům, kteří ...