SHKM Hodonín
Václav Nedomanský bude uveden do hokejové Síně slávy v Torontu!
Václav Nedomanský bude uveden do hokejové Síně slávy v Torontu!
Info
25.6.2019

Český, a také ten hodonínský hokej, čeká velká pocta. Teprve druhý Čech se dočká jmenování do Síně slávy NHL. Po Dominiku Haškovi se do ní dostane bývalý skvělý útočník a odchovanec hodonínského hokeje Václav Nedomanský!

autor:
Jan Hochman, Michael Langr, foto: nhl.com
Sdílejte článek
 

Čtyřnásobná olympijská vítězka Kanaďanka Hayley Wickenheiserová. Majitel tří prstenů za vítězství ve Stanely Cupu, také Kanaďan Guy Carbonneau. Nesmlouvaný ruský obránce Sergej Zubov, který kromě dvou Stanley Cupů dokázal vyhrát také Olympijské hry. No a v neposlední řadě hodonínský rodák, který je stále a nedostižně nejlepším střelcem v historii českého a československého národního mužstva Václav Nedomanský.

Tuto čtveřici, spolu s GM Pittsburghu Jimem Rutherfordem a hlavním koučem týmu Boston College (NCAA) Jerry Yorkem, uvede Lanny McDonald už 12. listopadu 2019 do hokejové Síně slávy.

Václav Nedomanský

Václav Nedomanský se narodil za války v moravském Hodoníně, ale jeho hokejový vzestup je spojen s bratislavským Slovanem, v jehož ligovém týmu se začal prosazovat ještě jako teenager. Nevšední střelecká pohotovost vysokého hokejisty přitáhla rychle pozornost fanoušků i reprezentačních trenérů.

„Nemám vysvětlení, proč jsem dával tolik gólů. Jako kluk jsem hrával s kamarády na ulici s míčkem a pro zábavu pak ještě střílel na dřevěnou desku. Ale hlavně jsem zkoušel nejrůznější sporty a to se člověk přiučí i něčemu jinému,“ tvrdil Nedomanský.

Své první mistrovství odehrál už v roce 1965, na šampionátech získal celkem osm medailí, mezi nimiž má zvláštní místo zlato z Prahy 1972. Ve druhém zápase se SSSR, který rozhodl o titulu, dával Nedomanský úvodní gól.

„Měli jsme tehdy vynikající tým a nacházeli jsme způsob, jak Rusy přehrát,“ vykládal útočník, k jehož největším zážitkům patří mistrovství světa 1969 ve Stockholmu, kde Československo jen pár měsíců po okupaci vojsky Varšavské smlouvy dvakrát porazilo nenáviděného soupeře.Po gólu obránce Jana Suchého tehdy Nedomanský přijel k sovětské bráně a mocně jí cloumal. „To byla asi největší extáze, jakou jsem v hokeji zažil. Ale rád si vzpomenu i na zápas ve Winnipegu v roce 1967. Tehdy jsme Rusům dali 5:2 a já vstřelil čtyři góly. Uznali mi ovšem jen tři, protože při čtvrtém puk protrhnul síťku,“ usmíval se ostrostřelec. "Na mém posledním šampionátu v Helsinkách 1974 jsme pak Sověty smetli 7:2 a to mi taky udělalo dobře," řekl Nedomanský, který v reprezentačním dresu vstřelil 163 gólů.

V NHL hájil tento obávaný střelec barvy Detroitu Red Wings, New Yorku Rangers a svou aktivní hokejovou kariéru zakončil v dresu aktuálního vítěze Stanleyova poháru St. Louis Blues. Celkem odehrál v nejslavnější soutěži světa 421 utkání s bilancí 122 branek a 156 asistencí.

Od léta roku 2014 nese hodonínský zimní stadion jméno právě Václava Nedomanského, který v posledních letech působí jako skaut týmu NHL Vegas Golden Knights.

Gratulujeme, „Big Nede“!
další články
Foto: Muži Baníku zahájil letní přípravu
A-Tým
23.5.2022

Hokejisté SHKM dnes odstartovali přípravu na novou sezonu. Pod dohledem trenérského tria Křivinka – Kuba – Kučera se hrá...
Radko Křivinka: Rozhodly hlavně dvě věci – výzva v podobě trénování týmu ve 2. lize a osobnost Martina Vyrůbalíka
Info
16.5.2022

Nový hlavní kouč Baníku se narodil 24. listopadu 1981. První hokejové krůčky udělal v tehdejším brněnském Ingstavu. S mo...
Pozvánka na valnou hromadu SHKM Hodonín
Info
13.5.2022

Vedení SHKM Hodonín zve všechny členy na řádnou valnou hromadu SHKM Hodonín, která se bude konat ve čtvrtek 2. června 20...
Hodonín bude mít jednoho z nejmladších druholigových koučů. Baník povede Radko Křivinka
Info
6.5.2022

Novým hlavním trenérem A-týmu SHKM Hodonín je od dnešního dne Radko Křivinka. Čtyřicetiletý kouč musel ze zdravotních dů...