SHKM Hodonín
Trenéři přípravky: Zájem o hokej určitě je, přeci jen - Hodonín je hokejové město!
Trenéři přípravky: Zájem o hokej určitě je, přeci jen - Hodonín je hokejové město!
Rozhovor
1.4.2020

„U nejmenších dětí to je zejména o bruslení. To je základ všeho,“ říká hlavní trenér hodonínské přípravky Pavel Novotný. Jeho asistent Tom Polák hodnotí uplynulou sezonu pozitivně, i když jej mrzí, že musela skončit neplánovaně dřív, než bylo naplánováno. „S tím se nedá nic dělat. Už teď se ale všichni moc těšíme na následující sezonu, která bude opět plna radosti,“ říká.

autor:
Jan Hochman
Sdílejte článek
 

Pánové, jak byste zhodnotili sezonu 2019-20 z pohledu trenérů přípravky?

Pavel Novotný: Předem bych chtěl říci, že jsem byl překvapený z možnosti trénovat jako hlavní trenér tuto kategorii. Dlouho jsem neváhal a nabídku jsem přijal. Práce s malými dětmi je určitě velmi radostná, ale v žádném případě ne jednoduchá. Navíc, když letos poprvé byly de-facto spojeny dvě kategorie. Nakonec jsme společně vše zvládli a sezónu si užili, byť byla bohužel kratší než obvykle.

Tom Polák: Sezonu hodnotím určitě kladně. Velkou radost mám z toho, že se nám podařilo zařídit přátelská utkání s Blanskem pro přípravku. Bylo to super a velké díky patří našim i blanenským trenérům a taky všem rodičům za velkou pomoc s organizací. Bohužel nám sezona skončila předčasně, s tím se nedá nic dělat. Už teď se ale všichni moc těšíme na následující sezonu, která bude opět plna radosti!

Jak je na tom hodonínská přípravka s členskou základnou? Je mezi dětmi a jejich rodiči o lední hokej zájem?

PN: Mame okolo padesátky dětí, takže zájem o hokej v Hodoníně určitě je a jsme za to samozřejmě rádi.

TP: Základna je, co se týče množství dětí, uspokojivá. Na každý trénink byl dostatečný počet dětí. Řekl bych, že zájem o hokej určitě je, přeci jen - Hodonín je hokejové město! Pomohly určitě i náborové akce „Pojď hrát hokej“, které byly skvělé a díky nim spousta dětí začala navštěvovat tréninky přípravky.

Jak staré děti v přípravce máte?

TP: V kategorii 2. třídy trénovali druháci ročníku 2012, kteří měli zároveň možnost chodit i na hokejovou školu a na tréninky 3. a 4. třídy, což bylo super. V přípravce pak byly děti ročníků 2013 – 2014 a také úplní nováčci, kteří s bruslením teprve začínají.

PN: Děti v přípravce mají v rozmezí čtyř až sedmi let.

U nejmenších dětí je určitě důležitý co nejindividuálnější přístup trenérů. K tomu je potřeba široký trenérský štáb. Kolika trenéry aktuálně přípravka SHKM disponuje?

PN: Trenérský tým máme hodně široký, jinak by se to opravdu zvládnout nedalo. Jsou mezi námi samozřejmě i děvčata, kterým patří speciální poděkování.

TP: Přesný počet se říká velmi těžko. Před každým tréninkem jsme ale věděli, kolik nás bude, a vždy nás byl takový počet, aby se trénink bez problémů zvládnul. Všichni moc dobře víme, že bez pomocných trenérů a trenérek by to nešlo a těmto lidem je potřeba obrovsky poděkovat. Budeme moc rádi, když zájemci o trénování budou přibývat a náš trenérský tým se tak bude moci nadále rozšiřovat.

Dá se nějak shrnout, čemu se děti na trénincích přípravky věnují?

TP: Samozřejmě to jsou hlavně základy bruslení, jako jsou hrany, oblouky, vstávání z ledu, přeskoky a podlézání překážek, práce s pukem a ringo kroužkem… To toho zařazujeme také spoustu různých her, u kterých si děti ani neuvědomují, co všechno u hraní si natrénují - rychlá změna směru, reakce, brzda, vstávání z ledu atd.). No a samozřejmě také hraní hokeje - ten by chtěli všichni hrát celé tréninky (směje se).

PN: Je to především o bruslení, které je základ. Pak se věnujeme hlavně hrám a v neposlední řadě i hokeji.

Druháci, kteří také ještě spadají do přípravky, už hrají své první turnaje. Letos jste s nejmladšími Drtiči absolvovali celkem šest turnajů. Jak jste s účastní na nich spokojeni?

TP: V každém zápase, který jsem s klukama, Amálkou a Klárkou v brance absolvoval, se všichni moc snažili. Je to pořád ještě minihokej, takže nejsou žádné zásadní pokyny, jak mají děti hrát. My trenéři jsme tam hlavně od toho, abychom ve správnou chvíli poradili a pochválili. Prostě dělat maximum pro to, aby to všechny bavilo a aby měly děti radost. Jediné, co jsem po dětech vyžadoval bylo, aby byli všichni co nejvíc v pohybu. Na taktické pokyny je ještě čas, mají ještě dlouhou cestu před sebou.

PN: Jak bylo řečeno, jsou to jejich první opravdové zápasy. Děti jsou na ně natěšené, snaží se, bojují a věřím, že je to opravdu baví a že jim to vydrží.

Co byste chtěli říci závěrem?

TP: Závěrem bych chtěl ještě jednou všem poděkovat za povedenou sezónu. Jelikož aktuální situace je těžká, tak bych chtěl všem popřát hlavně pevné zdraví. Těším se na následující sezonu, ve které budeme moct pokračovat v dovednostech a učení.

PN: Velké poděkování patří všem, kteří se podílí na hokejovém dění v Hodoníně.

Děkuji za rozhovor.


další články
Foto: Muži Baníku zahájil letní přípravu
A-Tým
23.5.2022

Hokejisté SHKM dnes odstartovali přípravu na novou sezonu. Pod dohledem trenérského tria Křivinka – Kuba – Kučera se hrá...
Radko Křivinka: Rozhodly hlavně dvě věci – výzva v podobě trénování týmu ve 2. lize a osobnost Martina Vyrůbalíka
Info
16.5.2022

Nový hlavní kouč Baníku se narodil 24. listopadu 1981. První hokejové krůčky udělal v tehdejším brněnském Ingstavu. S mo...
Pozvánka na valnou hromadu SHKM Hodonín
Info
13.5.2022

Vedení SHKM Hodonín zve všechny členy na řádnou valnou hromadu SHKM Hodonín, která se bude konat ve čtvrtek 2. června 20...
Hodonín bude mít jednoho z nejmladších druholigových koučů. Baník povede Radko Křivinka
Info
6.5.2022

Novým hlavním trenérem A-týmu SHKM Hodonín je od dnešního dne Radko Křivinka. Čtyřicetiletý kouč musel ze zdravotních dů...