SHKM Hodonín
Tom Polák: Myslím si, že jsme s hráči odvedli dobrou práci
Tom Polák: Myslím si, že jsme s hráči odvedli dobrou práci
Rozhovor
29.6.2020

Vloni se připojil k trenérskému štábu SHKM v již rozběhnuté sezoně, letos si tak mladý kouč poprvé vyzkoušel, jaké to je absolvovat letní přípravu mládežnických týmů z trenérské pozice. „Hrozně jsem se na první přípravu v roli trenéra těšil,“ přiznává dvaadvacetiletý Tom Polák.

autor:
Jan Hochman
Sdílejte článek
 

Tome, byla to tvá premiérová letní příprava v roli trenéra. Jak hodnotíš již skončenou část přípravného období před nástupem na led?

Hrozně jsem se na první přípravu v roli trenéra těšil, bohužel nám to zkomplikoval koronavirus. Jelikož jsme čekali, až se situace trochu uklidní a uvolní se vládní nařízení, začali jsme se společnou přípravou se zpožděním. Myslím si ale, že jsme s hráči odvedli dobrou práci. Je ale potřeba říct, že přípravným obdobím to nekončí, naopak - hráči musí dále pracovat i teď ve svém volném čase.

Jak byly děti rozděleny a která sportoviště jste využívali?

Měli jsme hráče rozdělené podle toho, do jaké kategorie zapadají. Což znamená, že jsme měli tři skupiny - přípravka + 2. a 3. třída, 4. a 5. třída a poslední skupinu tvořili mladší a starší žáci. Tréninkové jednotky jsme měli na různých místech. Hodně času jsme trávili na stadionu v Rybářích, v tělocvičně na ZŠ Mírové náměstí a sportovní hale Teza. Kromě toho jsme byli například v lese u Červených domků, kde s námi absolvovali trénink atleti Patrik a Filip Sasínkové.Na starosti máš hráče od přípravky až po starší žáky. Co musíš udělat pro to, aby děti hokej, respektive letní příprava bavila?

Tréninky pro nejmenší děti a pro hráče žákovských kategorií se nedají moc porovnávat. U kategorií od přípravky až po pátou třídu se to snažíme vše dělat formou her tak, aby to děti co nejvíce bavilo a aby byly neustále v pohybu a aby věděly, že každá hra má svá pravidla, která se musí plnit a respektovat. Dále jsme trénovali koordinaci, kde se hráčům zdá, že to nic není, ale pro některé to byl pěkně tvrdý oříšek.

U mladších a starších žáků to bylo hodně podobně, ale ke hrám jsme dávali trochu víc kondice, rychlé rozhodování a přemýšlení. To jsme si u kluků vyzkoušeli, když jsme hráli například piškvorky, nebo u cvičení s písmeny, kde museli po zátěži ještě skládat z písmen slova. Nechyběl ani silový trénink, kde se jelo posilování s vlastní váhou a různé koordinační věci.

Jak jste měli s hlavním trenérem Tiborem Helískem rozděleny role a jak fungovala spolupráce?

Role jsme vlastně nějak výrazně rozděleny neměli. Oba jsme působili u všech kategorií. U všech týmů nám samozřejmě výrazně pomáhali naši asistenti, se kterými nebyl žádný problém s domluvou a všechny tréninkové jednotky byly pokryté dostatečným počtem trenérů, za což bych chtěl všem trenérům poděkovat – byla to skvělá spolupráce!Co tě na práci naplňuje nejvíce? Jde vidět u dětí velký progres?

Nejvíce mě naplňuje práce s mladými hráči, u kterých je vidět pracovitost a chuť. Věřím, že většina hráčů už má nějaký cíl. Já se budu snažit co nejvíc hráčům pomoci a dám své práci v klubu maximum. Myslím si, že jsem u trénování dětí ještě příliš krátce na to, abych mohl hodnotit nějaký progres. Ale až jej uvidím, určitě vám to řeknu.

Jak rozdílný je pohled na hru z hráčské a z trenérské pozice? Vnímáš hokej teď trochu jinak?

Rozdíl je to obrovský. Díky vzdělávání a studiu teprve teď zjišťuji, že jsem dělal některé věci úplně špatně, protože jsem jim z pozice hráče nerozuměl. Další rozdíl, který pozoruji, a to opravdu velký, je v dovednostech na ledě. Odlišnosti jsou také ve skladbě tréninků, jak na ledě, tak na suchu. Všechno se může dát do různých her, což je skvělé hlavně pro ty nejmenší hokejisty. Za nás se hráli tak maximálně rybáři (směje se).V současné době jsi studentem trenérské licence „B“. Jak takové studium vlastně probíhá? Máš ambice udělat si i „A“ licenci?

Je to tak, mám za sebou dvě části trenérské licence „B”. První část byla všeobecný test z třiceti otázek. Druhou částí byl suchý trénink v tělocvičně, kde jsme měli ukázky různých her, atletického tréninku, posilovacích a kompenzačních cvičení. První i druhou část mám úspěšně za sebou, chybí mi pouze třetí část, která mě čeká v srpnu, a to je trénink na ledě.

Do budoucna bych určitě chtěl mít licenci „A”, ale zatím nad tím nějak nepřemýšlím, protože ještě nemám dokončeno ani „Béčko”.

S jakým cílem a filozofií jdete do nové sezony?

V první řadě chceme vytvořit pozitivní a příjemné prostředí, aby se hráči těšili na každý trénink a zápas. Po hráčích budeme chtít pracovitost, fungování mezi sebou a samozřejmě jim nastavíme jasná pravidla, která musí plnit a dodržovat. Další základní věcí je disciplína a týmová práce. Na tom jsme začali pracovat už v přípravném období.

Co se tréninků týče, budeme pokračovat v rozvoji dovedností. Pokud to všechno vyjde tak, jak je v plánu, měly by být i hodiny ledu navíc pro skills trénink (trénink dovedností, pozn. red.). Určitě nás čeká také celorepubliková a oblíbená náborová akce Pojď hrát hokej.Plánujete nějaké novinky, zpestření nebo třeba častější zápasy dětí při zápasech A-týmu SHKM?

Určitě ano. Rádi bychom všechno pozvedli různými akcemi i mimo led.

Když jsme nakousli A-tým Baníku, budou tě fanoušci moci vidět ve výstroji a v zeleno-černých barvách?

Pokud mi to práce a čas dovolí, tak bych se měl na ledě s A-týmem ukázat. Myslím si, že tým by mohl být hodně silný a budou ty nejvyšší cíle.

Děkuji za rozhovor.

další články
SHKM zve všechny děti a jejich rodiče na Dětský sportovní den s Drtiči!
Info
16.6.2021

V sobotu 19. června bude od 13:00 hodin patřit sportovní areál ZŠ na Vančurově ulici dětem, na které čeká spousta soutěž...
Čeká nás výroční sezona. SHKM na podzim oslaví 20 let od svého založení
Info
11.6.2021

V září letošního roku to bude neuvěřitelných dvacet let, co se v Hodoníně opět obnovily lední sporty. Šestileté období t...
Krajská liga mužů začne 19. září, počet účastníků zatím není jasný
Info
9.6.2021

Po dnešní schůzce zástupců týmů Krajské ligy je jasno jen o pár věcech. Víme, kdy začne a skončí základní část. Víme, kd...
Vyhodnocení tipovací soutěže k MS v hokeji 2021
A-Tým
7.6.2021

Více než dva týdny plné hokeje jsou za námi. Titul z Rigy, celkem již sedmadvacátý, patří podceňovaným Kanaďanům, kteří ...