SHKM Hodonín
Splnil úkol od agenta, sestříhal video a uspěl na draftu. Paráda, těší Radka Kučeříka
Splnil úkol od agenta, sestříhal video a uspěl na draftu. Paráda, těší Radka Kučeříka
Rozhovor
3.7.2019

Krátce po draftu NHL, který byl předminulý týden, se ve čtvrtek konal výběr zahraničních talentovaných hokejistů pro týmy kanadských a amerických juniorských soutěží. V něm došlo i na sedmnáct hráčů z České republiky. Jedničkou CHL Import Draftu se stal finský obránce Kasper Puutio. Do elitní desítky se prodrali i dva Češi. Jako čtvrtý byl vybrán liberecký mladík Michal Teplý a o šest pozic později přišla řada na Filipa Koffera z Pardubic. Draftovaní byli i dva hráči Komety. Z 55. pozice si Fargo Force zvolilo Libora Zábranského mladšího, syna majitele brněnského celku, a ze 115. místa se dočkal i rodák z Kyjova na Hodonínsku Radek Kučeřík.

autor:
Vladimír Formánek, denik.cz
Sdílejte článek
 

Toho si zvolil do svých řad Saskatoon. „Jsem hrozně rád. Už minulý rok jsem nad CHL draftem uvažoval, ale rozhodl jsem se ještě sezonu zůstat v Kometě. Letos jsem do toho šel a jsem šťastný, že to vyšlo,“ líčil Kučeřík v rozhovoru pro Deník.

CHL Import Draft se týkal klubů z Western Hockey Lea-gue, Ontario Hockey League a Quebec Major Hockey League. Letošní výběr byl stejně jako předchozí realizován elektronicky. Dražba nadějí měla dvě kola, každý klub dostal přesně stanovený časový limit na poslední rozhodnutí před konkrétní volbou.

Kučeřík sice s žádným celkem v kontaktu nebyl, ale dal o sobě vědět jinak. „Měl jsem od agenta za úkol udělat si video s dobrými momenty a to mu poslat. Pak už vše řešil jen on. Před draftem mi říkal, že to na první kolo nevidí, ale že na druhé jo. Nakonec to klaplo,“ uvedl Kučeřík.

Mladý obránce si momentálně užívá dovolenou, ale v hlavě už mu šrotuje, jaké budou jeho kroky v následujícím ročníku. Zda ještě přece jen zůstane v Kometě, nebo se vydá přes oceán do Kanady. „Snažím se na to moc nemyslet, chci si užít volno. Jak se vrátím, sedneme si s agentem a probereme všechny varianty,“ řekl Kučeřík.

I když už má patrně jasno. „Asi chci jít zkusit hokej do zámoří. Přece jen mě to posune jak po hokejové stránce, tak i co se týče samostatnosti a jazykově. Na Saskatoon jsem zatím slyšel jen samé dobré zprávy a chválu. Těším se, až se tam podívám. Ale uvidím, jak se nakonec vše domluví,“ přemítal sedmnáctiletý bek.

Jak to chodí v zámoří, už si zjišťoval od starších hráčů Komety. „Ptal jsem se jich a všichni mi říkali, že je to skvělá hokejová zkušenost. Na kanadský hokej jsem slyšel jenom dobré věci,“ pravil.

Nebojí se ani velkého životního kroku. Opustit rodinu a vydat se napospas Kanadě. „V Brně jsem už od čtrnácti let. Rodiče i já jsme zvyklí, takže v tomhle nevidím jakýkoli problém,“ podotkl Kučeřík.


Stejně tak mu nevadí ani užší kluziště, která jsou v zámoří typická. Má s nimi zkušenosti z reprezentačních akcí. Kučeřík je stabilní člen mládežnických výběrů České republiky. „Menší rozměr mi vyhovuje. Stejně tak i tvrdší styl, který je v Kanadě vyhlášený. Tohle mi bude sedět,“ sdělil bek s držením hole vlevo.

Hráči z Evropy nemívají jednoduché začátky v zámoří. Zadarmo nic nedostanou. Musí dokázat, že jsou lepší než místní. Zvykat si musí taky na jiný styl. Často se stává, že trenéři po nich chtějí, aby poupravili svůj herní projev. „S tímhle počítám. Jsem připraven, že něco ve své hře změním, abych se přizpůsobil tamějšímu hokeji,“ poznamenal Kučeřík.

Ten zažil vyvedenou minulou sezonu. Kromě toho, že patřil mezi opory výběru Komety do devatenácti let, se dočkal i debutu za áčko. Nejprve v Lize mistrů a posléze i v extralize. „Byl to ročník, ve kterém jsem nasbíral plno zkušeností. V juniorce jsem dostával hodně času na ledě, za což jsem rád. Navíc jsem přidal i dva starty za Třebíč v první lize a hlavně dva zápasy za Kometu v extralize,“ zářil spokojeností.

Nejvýš ve své kariéře zatím řadí debut za áčko Komety v extralize. „Že nastoupím za Kometu v nejvyšší české soutěži, jsem se dozvěděl dva dny před utkáním. Ze začátku mi to nějak nedocházelo, ale jak jsem skočil na led, v tu ránu to bylo. Splnil se mi sen,“ zavzpomínal Kučeřík.

Nyní má před sebou další sen. „Mám většinou menší cíle. Snažím se jít malými postupnými kroky. Ten následující je probojovat se do Saskatoonu a udělat tam úspěch,“ prozradil zadák.

Další velký, leč nevyřčený, je určitě NHL. Pro koho taky nejlepší hokejová liga na světě není cíl? Každý malý hokejista sní o tom, že si v ní zahraje. „V NHL nemám žádný vyloženě oblíbený tým, ale přeji třeba Chicagu, Washingtonu nebo Montrealu,“ řekl Kučeřík.

A co jeho hokejový vzor? „Když jsem byl menší, sledoval jsem P. K. Subbana, ale teď už se zaměřuji na víc hráčů,“ uzavřel Kučeřík s tím, že má rád ještě Sheu Webera či Brenta Burnse.

další články
FOTO: A-tým zahájil suchou přípravu, na prvním tréninku se hlásilo 17 hráčů
A-Tým
1.6.2020

Hodonínští hokejisté zahájili po tříměsíční pauze po předčasném ukončení sezony kvůli pandemii koronaviru letní přípravu...
Vyhodnocení ankety po schůzce vedení klubu s rodiči
Info
27.5.2020

V polovině února letošního roku proběhla na popud VV SHKM Hodonín schůzka vedení klubu, trenérů, rodičů a zástupce hokej...
Muži odstartují letní přípravu první červnový den
A-Tým
23.5.2020

„Dovolená“ je u konce, začíná dril. Hokejisté A-mužstva SHKM Hodonín po dlouhé pauze opět sejdou a zahájí letošní letní ...