SHKM Baník Hodonín
Radko Křivinka: Rozhodly hlavně dvě věci – výzva v podobě trénování týmu ve 2. lize a osobnost Martina Vyrůbalíka
Radko Křivinka: Rozhodly hlavně dvě věci – výzva v podobě trénování týmu ve 2. lize a osobnost Martina Vyrůbalíka
Info
16.5.2022

Nový hlavní kouč Baníku se narodil 24. listopadu 1981. První hokejové krůčky udělal v tehdejším brněnském Ingstavu. S moravskou metropolí je také spjata celá jeho předčasně ukončená hráčská kariéra. Po Ingstavu oblékal dres DDM a nakonec i Ytongu Brno. Slibně se rozjíždějící kariéru mu však již v juniorském věku ukončily dvě těžké operace, po kterých již nemohl v hraní hokeje pokračovat, a tak se již v sedmnácti letech vrhnul na trénování.

autor:
Jan Hochman, foto: Nikol Škvareninová
Sdílejte článek
 

Nabídku trénovat první mužstvo Baníku dostal Radko Křivinka už v první polovině dubna, než si s manažerem Martinem Vyrůbalíkem „plácli“, uběhl téměř měsíc. „Než jsem se definitivně rozhodl přijmout nabídku trénovat Baník, trvalo to sice skoro měsíc, ale rozhodování bylo nakonec celkem snadné. Rozhodly hlavně dvě věci – výzva v podobě trénování týmu ve druhé lize a pak také osobnost Martina Vyrůbalíka,“ přiznává čtyřicetiletý kouč.

V SHKM působil mladý trenér už v letech 2010 až 2014, kdy v Hodoníně zastával roli hlavního metodika mládežnických mužstev. Prostředí klubu tak pro Radka Křivinku nebude krok do neznáma, při jeho rozhodování však tento fakt žádnou zásadní roli nesehrával. „Tehdy jsem tu byl u mládeže a nyní jdu k mužům, což jsou úplně rozdílné pozice a povinnosti,“ odmítá srovnávat obě angažmá.

Díky zmíněné zkušenosti přichází do známého prostředí. „Zázemí je v Hodoníně kvalitní, a to nejen na zimním stadionu, ale i na dalších sportovištích. Zázemí ale není všechno. Vždy je to z mého pohledu hlavně o tom, aby si »sednul« široký kolektiv, který je součástí klubu. Hráči a realizačním týmem to ale nekončí. Důležité je, aby fanoušci, lidé v klubu i partneři a sponzoři chtěli společně vybojovat úspěch, a aby mezi všemi panovala pozitivní energie,“ říká.

Každý trenér to má jinak. Někdo trénuje rád sám, někdo má raději k ruce jednoho, někdy i více asistentů. Jak to má nový lodivod Baníku? „Je jedno kolik lidí tam máte, konečnou zodpovědnost má nakonec vždycky hlavní trenér. Já jsem vždy rád, když mohu mít asistenta. Pokud se vše podaří podle našich představ a podaří se funkci skloubit s pracovními povinnostmi, tak by mi měl asistenta dělat člověk, který pro SHKM a hodonínský hokej odvedl na ledě velký kus práce. Doufám, že se to podaří a těším se na vzájemnou spolupráci,“ naznačuje, že by na lavičce SHKM neměl stát osamocen.

Jak již bylo řečeno, trénování se Radko Křivinka věnuje již více než dvacet let. Většinu času strávil u mládežnických týmů, v minulých sezonách se ale začal čím dál víc seznamovat s dospělým hokejem. Po dvou sezonách v TJ Sokol Březina převzal vloni kabinu Blanska, s kterým se mu podařilo vybojovat po letech účast v playoff. V prvním kole ale Dynamiters narazili na Baník. „Postup do vyřazovacích bojů byl určitě úspěch. Vždycky a proti každému soupeři chcete vyhrát a proto mě vyřazení s Hodonínem mrzelo. Kluci v Blansku jsou ohromní bojovníci a strašně kamarádští mezi sebou. I proto se mi z Blanska odcházelo těžko,“ přiznává.

Zároveň ale uznal kvalitu loňského mistra Krajské ligy. „Baník neměl podle mého názoru v soutěži konkurenci,“ říká dnes už bývalý blanenský trenér. „Na čtvrtfinále do Hodonína jsem se moc těšil, tipoval jsem, že na zápas přijde tisíc diváků, ale nakonec přišlo »jen« asi sedm stovek. Atmosféra byla na zápasech Baníku opravdu výborná a doufám, že takto nás budou lidi podporovat i ve 2. lize,“ věří v pokračující diváckou podporu.

Letní příprava prvního týmu SHKM na druholigovou sezonu 2022-23 začne v pondělí 23. května. Mužstvo bude trénovat vždy od pondělí do čtvrtka a využívat bude kromě hřiště na Základní škole Vančurova i tělocvičny ve Vagabund Gym a ledovou plochu nové hokejové haly v Moutnicích. Finální část příprav na nový ligový ročník začne 1. srpna, kdy by měli hokejisté vyjet na čerstvě namražený led hodonínského zimního stadionu.

Fanoušci již netrpělivě očekávají první hráče pro soupisku nově se tvořícího týmu pro 2. ligu, konkrétní jména jsme ale z trenéra nedostali. „Chceme do týmu především hráče, kteří jsou byli spojeni se zdejší výchovou. Samozřejmě ale máme vytipované i hráče s druholigovými zkušenostmi, kteří nejsou z Hodonína, a kterými chceme kádr doplnit, abychom byli co nejvíce konkurenceschopní,“ nastiňuje své záměry. Dá se předpokládat, že soupiska A-týmu se začne krystalizovat až během poslední fáze příprav na ledě.

A s jakými ambicemi půjde nováček 2. ligy do své premiérové sezony ve třetí nejvyšší soutěži? „Především s pokorou a pracovitostí. Na co to bude stačit uvidíme, každopádně chceme hrát co možná nejvýše, aby hokej hráče i fanoušky bavil a aby se na naše zápasy chodilo pobavit co nejvíce fanoušků,“ uzavírá svůj první rozhovor pro klubový web nový kouč A-týmu Baníku.

další články
Drtiči vezou z horkého ledu Kopřivnice dva body, výhru v nájezdech trefil Robin Medek!
A-Tým
26.11.2022

Baník měl v první části několik tutovek, do vedení šli ale Urbanovou zásluhou domácí. Baník srovnal, a nutno říci, že zc...