SHKM Hodonín
Představujeme soupeře: HC Uherské Hradiště
Představujeme soupeře: HC Uherské Hradiště
A-Tým
11.8.2020

Seriál, v němž představujeme soupeře Baníku v nadcházející ročníku Krajské hokejové ligy, pokračuje v pořadí již pátým dílem. Dnes se zaměříme na desátý celek loňského ročníku - HC Uherské Hradiště.

autor:
Jan Hochman
Sdílejte článek
 

Historie

Hokej se v Uherském Hradišti hraje od roku 1930, naprostou většinu času se tamní klub pohybuje v krajských soutěžích. Až do roku 1994 nosil klub jméno Slovácká Slavia Uherské Hradiště, poté se přejmenoval na HC Uherské Hradiště. Nejlepší éru zažil hradišťský hokej ve druhé polovině 90. let dvacátého století, kdy se na pět sezon usadil ve druhé lize.

Postup do třetí nejvyšší soutěže si Uherské Hradiště zajistilo na jaře roku 1996 dvěma jasnými výhrami v kvalifikaci o druhou ligu proti TJ Poděbrady (11:2 a 8:3). Nejpovedenější sezonu zaznamenali hráči HC UH v ročníku 1999-00, kdy se tým s celou řadou zajímavých a zkušených jmen (například Richard Šebestů, Daniel Tesařík, Emil Šnoblt, Luboš Jenáček, Robert Svoboda, Michal Hoza, Miroslav Blaťák, Zdeněk Okál st. či bratři Miroslav a Antonín Stavjaňovi, pozn. red.) po základní části umístil na pátém místě.

Ve vyrovnaném čtvrtfinálovém souboji ale tým padl s Novým Jičínem 2:1 na zápasy (5:1, 4:5, 4:3sn). Následující sezona byla o poznání horší a předznamenala blížící se velké finanční problémy. „Současná situace nám neumožňuje hrát druhou ligu. Pokud rozpočet nenaplníme, licenci prodáme. Podle všeho za cenu, která se rovná současné výši nákladů na jeden ročník, tedy za 2 200 000 korun,“ oznámil tehdy v médiích předseda oddílu Ivan Pjevič.

Licenci nakonec odkoupil HC Olomouc, který předchozí dvě sezony vůbec neměl mužský tým. Klubu z Uherského Hradiště hrozil pád až do okresní soutěže, nakonec se podařilo zajistit rozpočet alespoň pro Krajskou ligu. V ní se hradišťští hokejisté pohybovali až do ročníku 2009-10, kdy se týmu podařilo v playoff přejít přes Uherský Ostroh (5:3 a 6:5) a Uherský Brod (2:3sn, 5:2, 4:3 a 4:1) a vybojovat si po téměř deseti letech opět účast ve druhé lize.

Tentokrát mělo účinkování ve třetí nejvyšší soutěži jen jepičí život. Po dvou sezonách, kdy se tým umístil vždy na předposledním místě tabulky, nepodal HC Uherské Hradiště před sezonou 2012-13 do druhé ligy přihlášku a vrátil se zpět do Krajské ligy, v níž nastupuje dodnes.


Hradiště si účast v playoff prohrálo doma

Hráčům Uherského Hradiště vloni skončila sezona už po základní části. Už potřetí v řadě. Svěřenci trenéra Zdeňka Čecha doplatili na ospalý start a špatné výkony na domácím ledě. Tým z města založeného 15. října roku 1257 českým králem Přemyslem Otakarem II. měl po devíti odehraných zápasech na svém kontě jen pět bodů a krčil se na úplně posledním místě tabulky.

V následujících sedmi zápasech si ale družina kolem kapitána Martina Červenky připsala pět výher a poskočila ze čtrnáctého na desáté místo, s tříbodovou ztrátou na v tu chvíli (po 16. kole, pozn. red.) osmé hodonínské Drtiče. Desáté místo nakonec Hradiště obsadilo i po posledním kole.

Na postupovou osmou příčku tratilo HC UH jen pět bodů, ty poztrácelo zejména na svém domácím stadionu. Zatímco ze hřišť soupeřů přivezli během celé sezony Červenka a spol. 23 bodů, doma získali jen jedenáct, což je druhý nejhorší výsledek hned po beznadějně poslední Březině (4 body, pozn. red.).

Klubový web HC Uherské Hradiště: www.hcuh.cz


Stadion

Zimní stadion v Uherském Hradišti byl postaven v roce 1972. Slavnostní otevření proběhlo 28. října 1973. V roce 2015 byl stadion zateplen a zimní stadion dostal novou fasádu. Stadion je součástí sportovního areálu města Uherské Hradiště nacházejícího se v bezprostřední blízkosti krytého plaveckého bazénu s koupalištěm, sportovní haly, atletického a fotbalového stadionu, asi 15 minut pěší chůze z centra města.

Na stadionu najdeme dvě dlouhé tribuny, jejichž kapacita je celkem 2400 míst k sezení.


Vzájemné zápasy

Proti Uherskému Hradišti se Baníku, až na jednu výjimku, střelecky zatím velmi dařilo. Po prvních dvou zápasech bylo skóre naprosto jednoznačné 26:3 (14:2 a 12:1). V minulé sezoně na podzim podcenili Drtiči v domácím zápase svého soupeře a padli nečekaně 1:4. Zatím poslední měření sil nabídlo přestřelku, z níž nakonec vyšli vítězně zeleno-černí. Ti vedli po první třetině v Hradišti o pět branek, divoký zápas nakonec skončil 6:8.

ZVVPRPPPSkóre
43000135:13

Z — odehrané zápasy
V — vítězství Hodonína
VP — vítězství Hodonína po prodloužení nebo po samostatných nájezdech
R — remízy
PP — porážky Hodonína po prodloužení nebo po samostatných nájezdech
P — porážky Hodonína
Skóre — celkové skóre z pohledu Hodonína


Rozpis utkání v základní části 2020-21

3. kolo 28.9.2020 Hodonín Uh. Hradiště 18:00
14. kolo 28.11.2020 Uh. Hradiště Hodonín

Předchozí díly seriálu:

Představujeme soupeře: HC Brumov-Bylnice
Představujeme soupeře: HC Štika Rosice
Představujeme soupeře: Dynamiters Blansko HK

další články
Pozvánka na valnou hromadu SHKM Hodonín
Info
25.9.2020

Vedení SHKM Hodonín zve všechny členy na řádnou valnou hromadu SHKM Hodonín, která se bude konat ve středu 14. října 202...
Vítězná ligová premiéra! Baník porazil Rosice a zapisuje první tři body do tabulky
A-Tým
20.9.2020

První zápas, první vítězství. Hokejisté Baníku vykročili do nového ročníku KLM pravou nohou, když na svém ledě porazili ...
Začíná nový ročník Krajské ligy. Baník v prvním kole hostí Rosice
A-Tým
20.9.2020

V neděli 20. září zahájí hokejisté A-týmu SHKM Hodonín svou třetí sezonu v Krajské lize. Na svém stadionu, jehož kapacit...