SHKM Baník Hodonín
Píší o nás: Hodonín se převléká, dresy mu šije jeho bývalý gólman
Píší o nás: Hodonín se převléká, dresy mu šije jeho bývalý gólman
Info
3.7.2022

Po loňském 20. výročí založení překračují hokejisté SHKM Hodonín další mezník letos. Postup do druhé ligy navazuje návrat tradičnímu názvu Baník a převléknutí do nových dresů.

autor:
iDnes.cz, Jiří Punčochář
Sdílejte článek
 

Zachová si SHKM Hodonín punc oddílu, který kupředu pohání sepjetí hráčů s fanoušky a zapojení patriotů i po postupu do druhé ligy? Odpověď na tuto otázku nastínila polovina června, kdy vedení klubu představilo návrat k tradičnímu názvu Baník, s nimž se pojí i nové logo, odkazující na historické kořeny, a kompletní „převlečení“ oddílu do tradičních zeleno-černých barev.

I prvními posilami nováčka třetí nejvyšší soutěže jsou odchovanci – brankář Martin Holík a obránce Ondřej Šmach. A chcete navíc perličku? Nové dresy, jež bude Baník nové nosit, šije společnost Ace Sport, v niž je spolumajitelem bývalý hodonínský brankář Jiří Koluch.

Jeho společnost pracovala s novým logem z dílny slovenského grafika Slavomíra Kišše a vytvořila nejen dresy, ale i zbytek oblečení hodonínského Baníku. „Byla to práce na několik měsíců a byla velmi zajímavá. Odehrávala se v trojúhelníku Kišš – my – Baník. Slavo měl představu o logu, kterou převedl do grafické podoby, a my jsme k tomu doladili design dresů a všeho okolo, aby to do sebe zapadalo,“ vyložil Koluch, jehož kariéra se v Hodoníně uzavřela v roce 1990. Následné působil v Dukle Vyškov a v rakouském Salcburku.

Přestože sídlí v jihočeském Písku, s Hodonínem jej nadále pojí srdeční vazby. Promítl je do práce pro Baník. Inspiraci pobíral z dresů klubů NHL, rukávy prý bude mít Baník podobné jako Pittsburgh. „Zároveň jsme na dresech potřebovali ponechal prostor pro prezentování místních partnerů, s nimiž Baník spolupracuje,“ řekl.

Soudě podle reakcí z Hodonína se dílo, na němž se podílel, povedlo. Nové logo je prostší než to minulé, jehož autorem byl také Kišš, mimo jiné spoluautor loga týmu Tampa Bay Lightning a desítek dalších.

Jeho varianta písmene H, v němí je zabudována zkratka SHKM, se představitelům oddílu líbí, stejně jako doplňková loga se zkříženými hornickými kladívky. „Když jsem přivezl předváděcí věci, tak moji synové, což jsou velcí kritici, pravili: taťko, to se povedlo, to je bomba!“ usmívá se předseda druholigového nováčka Karel Lidák.

„Teď ještě podobně zvládnout sportovní stránku, abychom měli úspěchy, přilákali k hokeji co nejvíc dětí už od přípravky a lidi, aby chodili na tribuny,“ přeje si. Návrat k názvu Baník, stejně jako k tradičním barvám černé a zelené pro všechny věkové kategorie, považuje za důležitý. Muži tyto barvy oblékali již čtvrtým rokem a vybojovali v nich postup do druhé ligy, ale mládež ještě nedávno nosila oranžovou a modrou.

„Byly to barvy SHK, pod jehož křídla naši odchovanci přecházeli v dobách, kdy jsme neměli mužský tým. Nyní jsme však už jediným klubem v Hodoníně, SHK ukončil činnost. Aniž bychom tušili, jak to s SHK dopadne po konci sezony, chystali jsme převlečení celého klubu do černo-zelených barev už od listopadu loňského roku. Všechno se sešlo přirozeně,“ uvedl Lidák.

Kiššovi při tvorbě nová oddílové identity zadal klub pracovat s třemi pilíři: tradicí hodonínského hokeje, odkazem na hornictví a fanouškovskou historii. „Slavo vytvořil fantastické věci,“ pochvaluje si.

Spokojení jsou i fanoušci. „Za návrat ke kořenům jsme rádi. Zelenou a černou a název Baník zažili naši otcové a dědové, my mladí jsme po nich vášeň pro Baník zdědili,“ ocenil změny Martin Hančík, vůce fanoušků. Na druhou ligu se těší už teď. „Bude to nářez. Přál bych si, aby lidé jezdili na výjezdy, abychom chodili na zápasy nejen doma. Pro hráče je důležité, aby nás bylo slyšet a sváděli jsme boje i na tribunách,“ říká odhodlaně.

MASKOTA POJMENUJÍ FANOUŠCI

Zatím provizorní jméno Permoník má maskot, který bude na hodonínský hokej od nové sezony dohlížet. Vedení klubu chystá anketu mezi fanoušky, kteří maskota pojmenují natrvalo. Jeho grafická podoba se objeví na dresech mládežnických kategorií Hodonína a ve výhledu je i jeho představeni na zápasech. Zbývá „jenom“ najít člověka, který by na sebe podobu maskota vzal a divákům svým fanděním zápasy zpestřil.

Autor: Jiří Punčochář, iDnes

další články
Staň se hokejovým rozhodčím!
Info
7.8.2022

Jsi chlapec nebo dívka? Baví tě lední hokej a chceš se stát jeho součástí? Nyní máš jedinečnou šanci rozšířit řady rozhodčích ledního hokeje a s každým zápasem prožívat nezapomenutelné zážitky.
Hledá se Baníček! Staň se duší našeho maskota třeba právě ty!
Info
5.8.2022

Chceš být součástí domácích utkání Baníku? Umíš bruslit a baví tě dělat show? Jsi kreativní a jsi pro každou legraci? Má...
Foto + video: A-tým Baníku poprvé vyjel na led
A-Tým
4.8.2022

Druholigový nováček SHKM Baník Hodonín má za sebou první trénink na ledě. Trenér Radko Křivinka přivítal na úvodním trén...
Tradice pokračuje. Hokejisté Baníku i letos nazují kopačky a vyzvou k souboji hráče FC Nesyt
Info
1.8.2022

V sobotu 13. srpna se uskuteční už třetí ročník přátelského exhibičního fotbalového utkání mezi týmy FC Nesyt Hodonín a ...