SHKM Baník Hodonín
Obránce Štěpán Kučera bude reprezentovat Českou republiku na 31. Zimních světových univerzitních hrách
Obránce Štěpán Kučera bude reprezentovat Českou republiku na 31. Zimních světových univerzitních hrách
A-Tým
8.1.2023

Světové univerzitní hry, neboli SUH (dříve Světová Univerziáda – SU), jsou pravidelnou mezinárodní vysokoškolskou sportovní událostí, jejíž hlavním organizátorem je FISU – Mezinárodní federace univerzitního sportu. Světové univerzitní hry se konají každé 2 roky a mají dvě části – zimní (ZSUH) a letní (LSUH). Letos jsou na programu zimní sporty a soupeření 1443 sportovců z rovné padesátky zemí bude hostil americké město Lake Placid. V hokejovém dresu se lvíčkem na hrudi bude náš klub, a především pak celou naši zemi, reprezentovat i hodonínský obránce Štěpán Kučera a také další odchovanec Baníku, momentálně ve službách Havířova – brankář Marek Štipčák.

autor:
Redakce
Sdílejte článek
 

Světové univerzitní hry jsou největší sportovní událostí určenou výhradně pro vysokoškolské sportovce. Pro soutěž platí věkové omezení – sportovci musí být ve věkovém rozmezí 17 – 25 let, a musí mít platné potvrzení o studiu na vysoké škole. Na akci mohou startovat i absolventi, ale ti jen v případě, že od získání diplomu neuplynulo více než 365 dnů.

Zimní univerziády zahrnují šest povinných sportů a až tři volitelné sporty, které vybírá hostitelská země. Podle statistik bylo rekordní účasti dosaženo během univerziády v Trentino (Itálie) v roce 2013 – 2.668 účastníků a univerziády v Erzurumu (Turecko) v roce 2011 – 52 zemí.

Historie této soutěže se začala psát již na začátku 20. let 20. století. V roce 1923 zorganizoval tehdejší Sportovní výbor mezinárodní konfederace studentů tzv. Světové univerzitní hry (International Universities Championship) v Paříži pod záštitou UNEF (Union Nationale des Étudiants de France). Prvního ročníku se zúčastnilo deset zemí a program byl sestaven jen z atletických disciplín. Do roku 1939 bylo uspořádáno nejen dalších osm letních, ale také šest zimních celosvětových akcí. Ženy se mohly soutěží zúčastnit poprvé v roce 1930 v německém Darmstadtu.

Druhá světová válka neumožnila konání dalších ročníků. V roce 1946 vznikl v Praze Mezinárodní svaz studentstva (MSS) a o rok později tento svaz zorganizoval devátý ročník světových univerzitních her v Paříži. Osmý ročník zimních světových univerzitních her se pak konal v Davosu. Rok 1948 přinesl organizační rozštěpení především z politických a mocenských důvodů. Tento fakt vedl ke vzniku Mezinárodní federace univerzitního sportu (FISU). V letech 1949 – 1956 organizovaly MSS a FISU mezinárodní soutěže odděleně.

Poprvé se název „univerziáda“ jakožto kombinace slov „univerzita“ a „Olympiáda“ objevil v roce 1959, kdy se konaly letní hry v italském Turíně. Od roku 1959 se pořádají letní univerziády od roku 1960 pak univerziády zimní. Od roku 1981 se konají letní i zimní hry vždy ve stejný rok. Program univerziád je velmi podobný s programem olympijských her.

Od ledna 2020, kdy FISU představilo nové logo, zároveň přejmenovalo Univerziády na Světové univerzitní hry. Poslední Zimní světovou univerziádu pořádá Švýcarsko v Lucernu v lednu 2021. První Zimní Světové univerzitní hry hostí od 12. do 22. ledna 2023 známé americké zimní středisko Lake Placid.


Nominace českého mužského výběru na ZSUH 2023

Brankáři: Michal Kořének, Denis Vacek, MAREK ŠTIPČÁK.

Obránci: Tomáš Duda, Tomáš Hajič, ŠTĚPÁN KUČERA, Tomáš Hanák, Ondřej Baláž, Dominik Ficek, Jakub Kynčl, Patrik Vašíček.

Útočníci: Tomáš Koblížek, Matěj Novák, Tomáš Pšenička, Ondřej Pšenička, Dominik Arnošt, Josef Hasman, Stanislav Vrhel, Petr Ton, Jakub Wojnar, Martin Štohanzl, Jakub Konečný a Štěpán Turek.

V mužském hokejovém turnaji se představí 12 celků. Svěřenci Jaroslava Lišky se utkají ve skupině se Švédy, Japonci, Lotyši, Kanadou a Ukrajinou. Do vyřazovací části (čtvrtfinále) postoupí z obou skupin pouze dvě nejúspěšnější mužstva.


Oficiální webové stránky

Lake Placid 2023


Sociální sítě

Facebook @LakePlacid2023
Instagram @lakeplacid2023
Twitter @LakePlacid2023
Youtube Lake Placid 2023


další články
Z Orla Baníkem. Obrana zeleno-černých hlásí novou posilu, do Hodonína míří šestadvacetiletý zadák Lukáš Zukal
A-Tým
22.5.2024

Novou posilou Baníku se stává šestadvacetiletý zkušený bek Lukáš Zukal, který se na Slovácko přesouvá od znojemských Orl...
Hokejisté Baníku zahájili letní přípravu. Trenérům se na úvodním tréninku hlásilo patnáct hráčů
Info
6.5.2024

V pondělí 6. května se na zimním stadionu poprvé sešli hráči A-týmu Baníku, aby zahájili společnou suchou přípravu. Tre...
První posila do obrany Baníku. Z Velkého Meziříčí přichází na jih Moravy Martin Lašák
A-Tým
6.5.2024

Zadní řady slováckého celku hlásí první letní posilu. Dres Baníku bude v nadcházejícím ročníku oblékat čtyřiadvacetiletý...