SHKM Baník Hodonín
Michal Kempný je v nominaci na cenu za oddanost hokeji!
Michal Kempný je v nominaci na cenu za oddanost hokeji!
Info
9.6.2020

Obránce Washington Capitals Michal Kempný byl nominován na cenu Billa Mastertona, která se v nejslavnější hokejové lize světa od roku 1968 uděluje každoročně za vytrvalost, sportovního ducha a oddanost hokeji. Hodonínský rodák, který s týmem z hlavního města USA zvedl v létě roku 2018 nad hlavu Stanley Cup, si vloni v březnu poranil zadní stehenní sval. Na návrat na kluziště si musel devětadvacetiletý zadák počkat více než půl roku.

autor:
Jan Hochman, foto: profimedia.cz
Sdílejte článek
 

V širší nominaci jsou zástupci všech jednatřiceti klubů NHL, z nich následně vzejde finálová trojice. Cena Billa Mastertona se uděluje od sezony 1967-68 a jen pětkrát ji získali hráči původem z Evropy.

Prvním z nich byl v roce 1985 švédský útočník Anders Hedberg (New York Rangers). V roce 2002 jej napodobil Fin Saku Koivu (Montreal Canadiens), o čtyři roky později putovala cena opět do země tisíců jezer, když se z vítězství radoval Teemu Selänne (Anaheim Ducks).

V sezoně 2015-16 byl oceněn první a zatím jediný český hráč, kterým nebyl nikdo jiný než legendární Jaromír Jágr, jenž v té době nosil dres Floridy Panthers. V loňské sezoně obdržel cenu Billa Mastertona švédský brankář Robin Lehner (Ottawa Senators).

Napodobí Michal Kempný zmíněnou pětici a zařadí se mezi vítěze této prestižní ceny?

Bill Masterton Memorial Trophy

Podobně jako úmrtí Georgese Véziny vedlo ke vzniku Vézina Trophy, tak smrt hokejového útočníka Billa Mastertona dala příčinu vzniku trofeje, jež nese jeho jméno. Bill Masterton Memorial Trophy však vznikla na počest první oběti profesionálního hokeje. Pro NHL ji věnovala asociace novinářů, podle jejíhož rozhodnutí se také každoročně uděluje hráči, který spojuje své mistrovství s příkladnou oddaností a věrností hokeji. Přitom se nejprve vybírají kandidáti z každého týmu, z nich pak vzejdou tři finalisté.

Bill Masterton, hráč týmu Minnesota North Stars, zemřel přímo na následky zranění způsobeného při utkání s Oakland Seals dne 13. ledna 1968. Po této tragédii se v celé NHL zvedla vlna odporu proti přehnané tvrdosti ve hře a jedním z výsledků zvýšené aktivity na tomto poli bylo i založení této trofeje. Následkem toho se i v NHL začalo masově šířit nošení ochranných přileb. Držitel trofeje si však neodnáší žádnou prémii. Ta pouze na jeho doporučení končí v některém ze sportovně rehabilitačních zařízení spravovaných Nadací Billa Mastertona. Zajímavý je rovněž výběr vítězů trofeje.

další články
FOTO: Hráči páté třídy v pátek 14. června vyrazili vlakem za hokejbalem do Přerova
Info
15.6.2024

Tým složený hráčů a hráček páté třídy odehrál na Hané celkem tři hokejbalové zápasy, dvakrát se střetli s domácími Zubry...
Skupina východ bude mít 13 účastníků, nováčkem je Znojmo. Orlová nakonec přihlášku nepodala
A-Tým
14.6.2024

Na dnešním druholigovém aktivu byl potvrzen hrací model druhé ligy pro sezonu 2024-25. Moravská část se odehraje ve třin...
FOTO + VIDEO: Nemocnice rodinám 2024
Info
10.6.2024

Druhý ročník akce „Nemocnice rodinám“ byl stejně skvělý, jako ton loňský první. Děkujeme Nemocnici TGM Hodonín za pozván...
Kondiční trenér Dan Hapla: Druhá liga je podle mě nejtěžší soutěž ze všech. Před klukama smekám klobouk!
A-Tým
7.6.2024

Realizační tým prvního mužstva Baníku se už před sezonou 2022-23 rozrostl o nového člena. O kondiční připravenost hodoní...