SHKM Hodonín
Michal Kempný je v nominaci na cenu za oddanost hokeji!
Michal Kempný je v nominaci na cenu za oddanost hokeji!
Info
9.6.2020

Obránce Washington Capitals Michal Kempný byl nominován na cenu Billa Mastertona, která se v nejslavnější hokejové lize světa od roku 1968 uděluje každoročně za vytrvalost, sportovního ducha a oddanost hokeji. Hodonínský rodák, který s týmem z hlavního města USA zvedl v létě roku 2018 nad hlavu Stanley Cup, si vloni v březnu poranil zadní stehenní sval. Na návrat na kluziště si musel devětadvacetiletý zadák počkat více než půl roku.

autor:
Jan Hochman, foto: profimedia.cz
Sdílejte článek
 

V širší nominaci jsou zástupci všech jednatřiceti klubů NHL, z nich následně vzejde finálová trojice. Cena Billa Mastertona se uděluje od sezony 1967-68 a jen pětkrát ji získali hráči původem z Evropy.

Prvním z nich byl v roce 1985 švédský útočník Anders Hedberg (New York Rangers). V roce 2002 jej napodobil Fin Saku Koivu (Montreal Canadiens), o čtyři roky později putovala cena opět do země tisíců jezer, když se z vítězství radoval Teemu Selänne (Anaheim Ducks).

V sezoně 2015-16 byl oceněn první a zatím jediný český hráč, kterým nebyl nikdo jiný než legendární Jaromír Jágr, jenž v té době nosil dres Floridy Panthers. V loňské sezoně obdržel cenu Billa Mastertona švédský brankář Robin Lehner (Ottawa Senators).

Napodobí Michal Kempný zmíněnou pětici a zařadí se mezi vítěze této prestižní ceny?

Bill Masterton Memorial Trophy

Podobně jako úmrtí Georgese Véziny vedlo ke vzniku Vézina Trophy, tak smrt hokejového útočníka Billa Mastertona dala příčinu vzniku trofeje, jež nese jeho jméno. Bill Masterton Memorial Trophy však vznikla na počest první oběti profesionálního hokeje. Pro NHL ji věnovala asociace novinářů, podle jejíhož rozhodnutí se také každoročně uděluje hráči, který spojuje své mistrovství s příkladnou oddaností a věrností hokeji. Přitom se nejprve vybírají kandidáti z každého týmu, z nich pak vzejdou tři finalisté.

Bill Masterton, hráč týmu Minnesota North Stars, zemřel přímo na následky zranění způsobeného při utkání s Oakland Seals dne 13. ledna 1968. Po této tragédii se v celé NHL zvedla vlna odporu proti přehnané tvrdosti ve hře a jedním z výsledků zvýšené aktivity na tomto poli bylo i založení této trofeje. Následkem toho se i v NHL začalo masově šířit nošení ochranných přileb. Držitel trofeje si však neodnáší žádnou prémii. Ta pouze na jeho doporučení končí v některém ze sportovně rehabilitačních zařízení spravovaných Nadací Billa Mastertona. Zajímavý je rovněž výběr vítězů trofeje.

další články
Foto: Muži Baníku zahájil letní přípravu
A-Tým
23.5.2022

Hokejisté SHKM dnes odstartovali přípravu na novou sezonu. Pod dohledem trenérského tria Křivinka – Kuba – Kučera se hrá...
Radko Křivinka: Rozhodly hlavně dvě věci – výzva v podobě trénování týmu ve 2. lize a osobnost Martina Vyrůbalíka
Info
16.5.2022

Nový hlavní kouč Baníku se narodil 24. listopadu 1981. První hokejové krůčky udělal v tehdejším brněnském Ingstavu. S mo...
Pozvánka na valnou hromadu SHKM Hodonín
Info
13.5.2022

Vedení SHKM Hodonín zve všechny členy na řádnou valnou hromadu SHKM Hodonín, která se bude konat ve čtvrtek 2. června 20...
Hodonín bude mít jednoho z nejmladších druholigových koučů. Baník povede Radko Křivinka
Info
6.5.2022

Novým hlavním trenérem A-týmu SHKM Hodonín je od dnešního dne Radko Křivinka. Čtyřicetiletý kouč musel ze zdravotních dů...