SHKM Baník Hodonín
Martin Vyrůbalík: Nezahálíme a děláme všechno pro to, abychom byli na další sezonu připraveni
Martin Vyrůbalík: Nezahálíme a děláme všechno pro to, abychom byli na další sezonu připraveni
A-Tým
25.4.2022

V roli hrajícího manažera splnil předsezonní cíl a dovedl hokejisty SHKM do druhé ligy. Podařilo se nám splnit to, co jsme si všichni před startem sezony přáli, takže z tohoto pohledu musíme být a jsme všichni opravdu spokojeni,“ pokyvuje manažer A-týmu zeleno-černých Martin Vyrůbalík. V následujícím rozhovoru jsme se s hlavní postavou A-týmu Baníku poohlédli za nedávno skončenou postupovou sezonou, zároveň jsme ale samozřejmě naťukli také blížící se premiérový start ve druhé lize.

autor:
Jan Hochman
Sdílejte článek
 

Zhodnocení minulé sezony

Před startem sezony 2021-22 vyhlásil A-tým do světa, že se chce pokusit vybojovat postup do vyšší soutěže. Základní část zakončil Baník na prvním místě, v následném playoff prohrál jediný zápas a v napínavé kvalifikaci nakonec urval i kýžený postup. „Sezona se povedla na výbornou. Udělali jsme maximum pro to, abychom měli dostatečně silný kádr, abychom základní částí propluli co nejlépe a měli tak co nejvýhodnější pozici pro playoff. Podařilo se nám splnit to, co jsme si všichni před startem sezony přáli, takže z tohoto pohledu musíme být a jsme všichni opravdu spokojeni,“ pokyvuje manažer A-týmu zeleno-černých Martin Vyrůbalík.

Tým před sezonou posílil. Když se blížil konec přestupů, vedení přivedlo a na soupisku dopsalo další hráče, to vše proto, aby byla kabina připravena i na případná zranění a nemoci. „Posílení mužstva mělo samozřejmě i druhou stranu mince, a to v tom, že hráči, kteří v minulých letech měli své místo v základní sestavě, se najednou ocitli na hraně. Všichni kluci se ale sžili se svými rolemi a všichni dělali maximum pro vysněný týmový úspěch. Kdyby v té kabině být nechtěli, tak by prostě skončili. To ale nikdo neudělal,“ pochvaluje si atmosféru v týmu.

On sám se během sezony z první pětky přesunul až do třetí obranné dvojice. A byl to přesun dobrovolný. „Bavili jsme se s trenéry o tom, že by bylo dobré přivést kvalitního beka do první lajny. Po příchodu Doši (Martin Dufek, pozn. red.), který je na kraj nadstandardní hráč, jsem se tak uklidil do třetí obrany k Šimonu Zlámalovi, který tu sezonu podle mě odehrál skvěle! Na to, že to byla jeho první zkušenost s dospělým hokejem, hrál opravdu výtečně,“ chválí svého osmnáctiletého parťáka.

Baník v celé sezoně prohrál jen šest zápasů, ani jednou neprohrál dvakrát po sobě. „Byla tam nějaká zaváhání, ale důležité bylo, že jsme se vždycky po prohraném zápase dokázali dát dohromady a vrátili jsme se na vítěznou vlnu,“ říká. Čtyřicetiletý zadák toho ve své bohaté kariéře prožil hodně, takový obrat v tak důležitém utkání, jako bylo třetí finále s Kroměříží, se ale nestává každý rok. „Byla to nádhera. Je jedno, jestli v tu chvíli jde o Extraligu, reprezentaci nebo Krajskou ligu. Ty emoce jsou všude stejné a já jsem si to náramně užil. Když se dnes podívám na to video ze střídačky, pořád mám husí kůži,“ přiznává.

Postup do 2. ligy

Dalším tématem rozhovoru s manažerem A-týmu SHKM Hodonín nemohlo být nic jiného, než postup do druhé ligy, který se hokejistům Baníku podařilo po divokém průběhu a rozpačitém závěru kvalifikace vybojovat. „Ten konec je hořkosladký. Jsme všichni moc rádi za to, že se nám podařilo to, co jsme si všichni přáli, tedy – vybojovat pro Hodonín po dlouhé době sportovní postup do vyšší soutěže, je tam ale zároveň pořád z velké části i zklamání z toho, že jsme přišli o ten poslední zápas s Českými Budějovicemi,“ přiznává Martin Vyrůbalík.

I když byl závěr kvalifikace poznamenán kontumacemi, povedlo se hokejistům SHKM něco, co se v Hodoníně žádnému mužstvu dospělých nepodařilo dlouhých 32 let. Poslední sportovní postup se slavil v revoluční sezoně 1989-90, kdy TJ Baník Hodonín s Romanem Čechmánkem, Milošem Říhou, Karlem Buřičem a dalšími uspěl v kvalifikaci o postup do tehdejší I. ČNHL.

S kontumací posledního kvalifikačního duelu přišli nejen fanoušci o poslední domácí zápas sezony, ztráty, a ne úplně malé, počítá i pokladna A-týmu SHKM. Při očekávané návštěvě přes dva tisíce diváků je ušlý zisk jen ze vstupného v řádu několika vyšších desítek tisíc korun. „Je to hloupá situace. Přípravy na zápas se Samsonem nás stály spoustu času, práce i financí. Všechno ale nakonec přišlo vniveč. Všichni jsme se moc těšili, ale bohužel jsme byli postaveni před hotovou věc a nešlo s tím nic dělat,“ krčí smutně rameny.

Od postupu už uplynulo pár dnů, po krátkých oslavách už ale myslí Martin Vyrůbalík na blížící se start příprav na novou sezonu. „S hráči jsme to oslavili. I doma s manželkou, která se do fungování klubu zapojila, jsme si dali skleničku, ale už je potřeba se soustředit na další ročník. Ty po-postupové sezony jsou vždycky o to těžší, ale můžu zodpovědně za všechny v klubu říct, že nezahálíme a děláme všechno pro to, abychom byli na sezonu 2022-23 připraveni,“ věří Vyrůbalík.

Nový trenér a hráči A-týmu

Budování soupisky pro druhou ligu bude v kompetenci nového kouče, to Martin Vyrůbalík naznačil již po skončení kvalifikace v rozhovoru pro Deník. Jména adeptů na post nového šéfa střídačky Baníku si však manažer SHKM nechal prozatím pro sebe. „Zatím je to všechno ve fázi jednání a v tuto chvíli jméno nového trenéra A-mužstva ještě neznám ani já,“ přiznává bez okolků.

Podobná odpověď přišla i na otázku hráčského kádru. „S některými hráči jsem v kontaktu, další se teprve chystám oslovit. Všechno to bude otázkou jednání a dalšího vývoje, a to i kolem budoucnosti klubu SHK, protože nemá cenu tajit to, že bychom určitě měli o některé hráče z jejich kádru zájem,“ říká a dodává, že na soupisku pro druhou ligu by se měli určitě dostat i někteří hráči z týmu, který postup letos vybojoval.

Jména na soupisku A-týmu budou v blízké budoucnosti určitě přibývat a my vás o všem podstatném budeme informovat na klubovém webu i na našich sociálních sítích.

Druholigová sezona

„Pro nás se teď mění hrozně moc věcí. Hráči doposud neměli smlouvy, teď už je mít určitě budou. Musíme počítat s vyšším, o poznání vyšším rozpočtem, který se navýší nejen o platy hráčů a přestupy či hostování, ale také o provozní náklady, jako jsou autobusy nebo rozhodčí. Víc lidí bude potřeba i na zajištění samotného utkání,“ vypočítává nejzásadnější změny. Před managementem klubu tak stojí nelehký úkol, sehnat v dnešní složité době dostatek finančních prostředků na zajištění příští sezony.

Podle slov manažera Baníku již proběhla některá jednání se stávajícími partnery klubu, v blízké budoucnosti by pak mělo vedení navázat kontakt i s potenciálními novými partnery klubu. Jednou z důležitých částí rozpočtu bude určitě i příjem ze vstupného. „Věřím, že fanoušci nás budou podporovat i nadále, budou opět naším sedmým hráčem a že budou naše zápasy navštěvovat dál v tak skvělém a možná i vyšším počtu, než to bylo v minulé sezoně,“ věří v podporu hodonínského publika.

„Já i všichni ostatní lidé ve vedení klubu budeme dělat všechno pro to, aby příští sezona nebyla jenom o udržení. Kvůli tomu to rozhodně neděláme. Nechci velkohubě vytrubovat nějaké postupové sliby, ale budeme chtít v příští sezoně hrát důstojnou roli ve druhé lize, jejíž východní skupina začíná vypadat, že bude hodně těžká a konkurence bude opravdu velká,“ říká odhodlaně.

Do moravské části druhé ligy se pro sezonu 2022-23 vrací Havířov, který po devíti sezonách v první lize sestoupil o soutěž níž. Podle zatím nepotvrzených informací by se do skupiny Východ mělo po roce opět vrátit také Znojmo. „Nevíme zatím, jakou podobu bude druhá liga mít, ale už jako hráč jsem nikdy neříkal, že mým cílem je záchrana, vždycky jsem chtěl bojovat o účast v playoff. A stejné cíle budu mít i jako manažer v příští sezoně,“ dodává Martin Vyrůbalík.

Letní příprava

Sezona byla letos extrémně dlouhá. A-tým hrál poslední soutěžní utkání 3. dubna. Na přípravách na nový ročník se tak začalo pracovat prakticky ihned po skončení mistrovské sezony. „Přesné datum startu letní přípravy ještě neznáme, ale představa je taková, že bychom se suchou začali někdy ve druhé polovině května. Moje představa je taková, že bychom neměli „A“ a „B“, ale že by příprava byla pro oba týmy dospělých společná. Jak to ale všechno bude, to se teprve uvidí. Záležet bude i na dohodě trenérů,“ říká.

Vstupné a permanentky

V minulých dvou sezonách se klub vzhledem k nejistotě v souvislosti se situací kolem onemocnění Covid-19 rozhodl nevydat celosezonní permanentky. To by se před sezonou 2022-23 mělo změnit a fanoušci by se měli oblíbených „permic“ opět dočkat. A nejen to. Nový pokladní systém, na který ke konci nedávno skončené sezony najely pokladny na zimním stadionu, umožní SHKM také rozlišovat stání a sezení.

„My jsme od vydávání permanentek nikdy nechtěli upustit dobrovolně. V posledních dvou sezonách, a zejména v té předloňské, která se utnula hned na začátku, jsme nakonec byli za toto rozhodnutí rádi. Permanentky na sezonu 2022-23 určitě vydáme a nabídneme je našim fanouškům. Jaká bude jejich cena a co všechno zároveň s jejím nákupem fanoušci získají, to včas zveřejníme na našem klubovém webu. Cena se bude odvíjet nejen od výše vstupného, ale také od hracího systému a tím pádem i počtu zápasů,“ popisuje Martin Vyrůbalík.

Cena vstupenek oproti zápasům v Krajské lize o něco podraží. A to nejen proto, že se podařilo postoupit do vyšší ligy, ale také kvůli stále narůstajícím nákladům na provoz. „Ceny všeho rostou, inflace trápí všechna odvětví a hokej bohužel není výjimkou. Ceny vstupenek zveřejníme zároveň s cenami permanentek. Už teď ale víme, že vstupné bude oproti Kápéčku o něco vyšší. Nechceme ale nic zbytečně takzvaně přepálit. Zároveň bychom rádi šli cestou výrazné výhody pro permanentkáře,“ prozrazuje směr, kterým by se Baník chtěl v politice cen vstupenek ubírat.

Zakoupená permanentka ušetří fanouškům nejen peníze a čas strávený ve frontě před pokladnou, jedním z benefitů - zejména pro sedící fanoušky - bude jistě možnost předkupního práva na své místo pro playoff i další následující sezony.

B-tým nebo juniorka?

Velkým tématem byla otázka, zda SHKM v příští sezoně přihlásí do soutěže tým juniorky, který letos kvůli nízkému počtu hráčů chyběl, anebo zda bude založen B-tým, který by se přihlásil do Krajské ligy. „Osobně si v tuto chvíli myslím, že pravděpodobnější je to, že přihlásíme B-tým do Krajské ligy. Na to, abychom poskládali samostatnou kategorii juniorů asi nebudeme mít dostatek hráčů juniorského věku,“ naznačuje. Juniorku nemělo SHKM už v minulé sezoně 2021-22, hráči tak byli uvolněni na hostování do jiných klubů, většina do nedalekého Uherského Ostrohu.

Tito mladíci spolu s hráči, kteří v zeleno-černém dresu SHKM nastupovali v minulých sezonách, by měli tvořit „B-tým“, který by od podzimu naskočil do Krajské ligy. „V minulé sezoně s námi na tréninky chodili i někteří kluci z dorostu, kteří letos budou prvním rokem v juniorce a myslím si, že ukázali, že na to i ve svém mladém věku mají. Tuto otázku ještě nemáme úplně vyřešenu, ale v tuto chvíli se přikláním spíš k tomu, že v sezoně 2022-23 budeme mít dva týmy dospělých – jeden ve druhé lize a druhý v Krajské lize,“ potvrzuje svá předchozí slova Martin Vyrůbalík. Toho v příštích dnech a týdnech čeká kromě spousty další práce i jednání s hráči, kteří by měli za B-tým hrát.

O své hráčské budoucnosti

Už před sezonou 2021-22 zkušený čtyřicetiletý obránce avizoval, že půjde nejspíš o jeho poslední rok v roli aktivního hráče. Změnila mistrovská a postupová sezona nějak toto rozhodnutí? „Momentálně nedokážu jasně říct, jestli to byla moje poslední sezona, nebo ne. Jsem si vědom toho, že mě čeká plno manažerské práce, kvůli které budu muset například upozadit i pozice asistenta trenéra u mládežnických mužstev. Což je mi hrozně líto, ale ten čas na to prostě nebude. Stejně tak jsem si vědom, že vzhledem k vytížení bych nebyl schopen dostatečně se připravit na druholigovou soutěž,“ je si vědom toho, co jej v pozici manažera čeká.

Nabízí se tak otázka, kdy by bylo schůdné pokračování v B-týmu. „Krajská liga určitě není tolik náročná a letos jsem si dokázal, že to skloubit jde. Ale té práce bude opravdu hodně a pak také, chtěli bychom zapojovat hlavně mladé, mezi které já už úplně nepatřím,“ směje se. „Uvidíme, co přinese čas. Pokud by bylo potřeba, tak bych třeba ještě na nějaký zápas naskočil, ale raději bych už svou pozornost věnoval výhradně věcem v zákulisí a mimo led,“ dodává.

další články
Baník zlomil nepřiznivou bilanci! Brodu povolil jen jeden gól a z Vysočiny veze domů tři body!
A-Tým
27.9.2023

První gólovou radost dnešního zápasu prožila domácí střídačka, která mohla slavit už v šesté minutě. Pak už se ale trefo...
Úvodní trip po venkovních hřištích pokračuje už ve středu na Vysočině, Baník nabírá směr Havlíčkův Brod
A-Tým
26.9.2023

Také ve druhém kole se hokejisté Baníku vydávají mimo svůj stadion. Ve středu 27. září je čeká souboj s nejméně oblíbený...
Pořád se každý puk počítá! Podpořit nás v Kaufland soutěži hokejových klubů mládeže můžete až do 24. října!
Info
26.9.2023

O Hodonínu se právem mluví jako o hokejovém městě. My v Baníku víme, že naši fanoušci mají rádi nejen hokej, ale i soutě...