SHKM Hodonín
Martin Vyrůbalík: Momentálně nevím, co by se muselo stát, aby se Krajská liga dohrála
Martin Vyrůbalík: Momentálně nevím, co by se muselo stát, aby se Krajská liga dohrála
Rozhovor
4.1.2021

Od posledního zápasu A-týmu SHKM Hodonín v Krajské lize uplynuly v neděli 3. ledna přesně tři měsíce. S každým dalším dnem se šance na dohrání letošní sezony snižují, manažer A-mužstva Martin Vyrůbalík si nedovede v současné době představit, že by se soutěž dohrála. Jak vnímá současnou situaci, co říká na zákaz hokeje mládeže nebo jak vzhlíží k příští sezoně? Na tyto ale i další otázky najdete odpovědi v obsáhlém novoročním rozhovoru.

autor:
Jan Hochman
Sdílejte článek
 

Martine, od posledního utkání Krajské ligy uběhly přesně tři měsíce. Jestliže ve chvíli, kdy byla soutěž přerušena, byla nějaká naděje na restart, v současné době je asi šance na to, že se sezona dohraje prakticky nulová…

Při přerušení mě absolutně nenapadlo, že by se soutěž nedohrála. Pořád jsme všichni věřili, že to bude jen na chvíli a pak se bude pokračovat dál. Momentálně nevím, co by se muselo stát, aby se Krajská liga dohrála.

V prosinci, kdy se počty nakažených začínaly postupně zase navyšovat, se sešli zástupci klubů Krajské ligy na zasedání v Brně. Padly na této schůzce i nějaké možné scénáře, za jakých podmínek a v jakém formátu by se sezona mohla teoreticky dohrát?

Hlavní otázkou bylo, zda jsou města schopna a ochotna led podržet do konce dubna. Další podmínkou bylo - začít nejpozději v půli ledna. Systém soutěže by zůstal stejný, stejně tak i rozlosování, jen by se hrálo dvakrát v týdnu. Stihlo by se i playoff, ale s tím, že by pravděpodobně nebyla možnost postupu. Krajské soutěže jsou totiž závislé i na termínech 2. ligy. A v danou chvíli se vůbec nevědělo, jak to s 2. ligou bude.

Co bude dál? Je nějaký termín, do kterého se má rozhodnout o osudu Krajské ligy 2020-21?

Obávám se, že už jsme po termínu. Všichni vidíme, že je situace pořád mizerná. Podmínky nám nedovolují hrát ani trénovat. Oficiálně zatím nebylo vydáno žádné rozhodnutí, ale myslím si, že už je to jen formalita. Sezona Krajské ligy je podle mého bohužel u konce.

Pokračují hráči A-týmu i přes nedobré vyhlídky na restart ligy nadále v tréninku?

S trenéry jsme ihned v říjnu zareagovali a přešli na systém podobný letní přípravě. Zájem trénovat od kluků byl, tak se trénovalo dle těch podmínek, které nám to v danou chvíli umožňovaly a kluci se scházeli ve venkovním prostředí. Tohle bohužel trvalo jen asi týden.

Pak jsme byli nuceni skončit a počkat na rozvolnění. To nastalo v půli prosince. V tu chvíli byla možnost využít i vnitřní prostory a A-tým trénoval v tělocvičně. Ale to opět trvalo jen krátce a momentálně tým již nějakou dobu společně netrénuje, tréninky jsou jen o individuální přípravě každého hráče.

Zastavení soutěže dospělých je nepříjemné pro klub, hráče i fanoušky, o tom není potřeba nijak dlouze hovořit. Zákaz sportování se však dotkl i mládeže, a tento výpadek může a nejspíš i bude mít dlouhodobé následky. Jak tento neutěšený stav vnímáte?

To, že děti a mládež nemohou dělat sport, který je baví, vnímám jako obrovský problém. Současný stav může mít nedozírné následky a může se stát také to, že se nám děti už nemusí k hokeji vrátit. S trenéry jsme se proto snažili, aby děti mohly i nadále alespoň v nějaké formě trénovat a sportovat.

Pokud to šlo, trénovalo se společně venku. Chvíli si děti zatrénovaly v omezeném počtu i v tělocvičně, a dokonce byly i na ledě na venkovním kluzišti. Pokud nám to situace dovolí budeme určitě chtít v obdobném režimu pokračovat. Jestliže společný trénink vládní opatření nedovolovala, dělali trenéři on-line tréninky přes Skype.

Chtěl bych vyzvednou skvělou práci našich trenérů, kteří v tomto nelehkém období dělají všechno, co je v jejich silách. Pochvala ale patří i mladým Drtičům, na kterých jde vidět, že mají hokej a pohyb rádi a trenéři jsou tu od toho, aby jim to umožnili. Věřím, že to společnými silami zvládneme.

Vy jste stále aktivním hráčem naší nejvyšší soutěže a máte tedy povědomí a informace o aktuálním fungování Extraligy takříkajíc z první ruky. Co všechno musíte absolvovat, abyste mohli hrát zápasy?

Vezmu od začátku. Když se 12. října přerušila Extraliga, a trvalo to týden, pak další, tak jsem byl k pokračování sezony hodně skeptický. Pak ale zapracovala hráčská asociace s pomocí hráčů, pomohla také Národní sportovní agentura a dohodlo se, že profesionální soutěže, nejen hokej, budou dodržovat podmínky stanovené hlavní hygieničkou.

Hlavní podmínkou je, že se musíme dvakrát do týdne testovat. Bohužel, na zápasy nemůžou diváci, ale myslím, že jsme si po tolika odehraných kolech už zvykli, že nikdo nefandí. Tím nechci říct, že by nám fanoušci nechyběli. Hlavně v domácích zápasech je hodně postrádáme.

Myslíte si, že by bylo jakkoliv reálné testování v amatérském a mládežnickém hokeji?

Myslím, že tohle reálné není. I když jsou teď testy levnější, a i klub by se na tom určitě nějakým způsobem spolupodílel, tak nevěřím, že by všichni rodiče nechali své děti bezdůvodně testovat. Stejné by to bylo i u dospělých. Hráči chodí do práce a pokud nemají příznaky, tak se nenechají přece jen tak testovat, aby museli do karantény, čímž by přišli o možnost vydělávat si na živobytí. Tady je to oproti profesionálům úplně v jiné rovině.

V létě byly pro klub velkým tématem oblíbené permanentky, nakonec jste se rozhodli, že pro tuto sezonu permice raději do prodeje nedáte. Za toto dobré rozhodnutí jste teď asi hodně rádi…

S permanentkami jsme měli v předešlých sezonách hodně práce a starostí. Zejména před minulou sezonou, kdy jsme se rozhodli zkusit pořídit nový pokladní systém. V Krajské lize nebyl zatím zájem o permanentky příliš velký, přesto se však pár fanoušků, kteří si celosezonní vstupenku pořídili, našlo. Nebylo jich však mnoho. K tomu se přidal koronavirus, se kterým nikdo nevěděl a pořád vlastně neví, co a jak bude.

Z těchto důvodů jsme od permanentek letos na poslední chvíli upustili, i když jsme je měli připraveny. To, že se pravděpodobně sezóna nedohraje, nebo by se nejspíš dohrávalo před prázdnými tribunami, nám teď jen ulehčilo situaci. Hůře jsou na tom v profesionálních klubech. Tam tuhle situaci musí řešit a přiznám se, že jim to vůbec nezávidím.

Jak je na tom A-tým potažmo celý klub z ekonomického pohledu? Jak se posledního tři čtvrtě roku provázeného koronavirem promítlo na finanční stránce SHKM?

Již před sezonou jsme se snažili oslovit všechny naše partnery. Většina z nich s námi prodloužila spolupráci, za což bych jim chtěl z celého srdce poděkovat. Proběhla i jednání s novými potenciálními partnery, kteří by mohli hodonínský hokej podpořit, ale vše přerušil koronavirus. Tím, že se sezona přerušila, nejsou výdaje za cestování a ledy. Vše je pozastaveno. Věřím, že se na další sezónu situace uklidní a budeme pokračovat v rozdělané práci.

Už více než dva měsíce není na hodonínském zimním stadionu led. Podobně postupovala i řada dalších stadionů v okolí i v celé republice. Pro stadiony z malých měst asi nebylo jiné cesty…

V Hodoníně jsme drželi led ještě asi tři týdny po přerušení všech soutěží, pak se z logických i ekonomických důvodů led rozpustil. Pokud se led nemůže využívat vůbec k ničemu a mrazí se pro nic za nic, tak je nesmyslné led držet.

Jsou stadiony, které začaly ihned po rozvolnění opatření mrazit, ale bohužel se situace rychle zase zhoršila a tyto ledy tak jsou opět nevyužívané. Někde ještě města led drží, ale pokud se situace nezlepší, obávám se, že ani jim nezbude nic jiného než ledovou plochu rozpustit.

Jsme sice teprve na prahu nového roku, ale nedá mi to se nezeptat - je klub vůbec v současných podmínkách schopen připravit se a připravovat se na příští sezonu? Věříte, že se sezona 2021-22 rozběhne?

U mládeže řešíme situaci operativně. Chceme, aby se děti hýbaly. I když omezení jsou velká, chceme dětem nabídnout venkovní kluziště na individuální tréninky. Přes týden pak on-line tréninky na Skypu. Muži mají, jak jsem již říkal, přípravu individuální.

Osobně bych si moc přál, aby děti mohly aspoň trénovat. Ale tohle záleží na epidemické situaci a hlavně pak na nastavených opatřeních, podle kterých to teď vypadá, že se ledu na zimním stadionu v nejbližší době asi bohužel nedočkáme.

Pokud by to dospělo k pravidelnému testování, tak jak jsem už řekl - nevěřím, že by k tomu rodiče přistoupili. Každopádně se pomalu začínáme chystat na další sezónu, která, jak pevně doufám a věřím, začne a také v nějaké aspoň trochu normální podobě proběhne.

Dovedete si třeba představit to, že by se na sportovní zápasy ani na podzim buď vůbec nemohlo nebo by mohl být vpuštěn jen omezený počet diváků?

Nedokážu vůbec odhadnout, co bude na podzim. To je moc daleko. Vzhledem k různým změnám a úpravám v opatřeních může být situace jakákoliv.

Jsou za námi Vánoce i silvestrovská noc. Jak jste trávil svátky a vstup do nového roku?

Měl jsem zranění, které mi nedovolovalo nijak sportovat, takže jsem Vánoce strávil v rodinném kruhu. Stalo se tak po několika dlouhých letech, protože většinou se okolo Vánoc hrají zápasy. A Silvestr byl vlastně stejný. Omezení nám neumožňovala vyjít do ulic, tak jsme byli doma u televize. Na Nový rok jsme tradičně navštívili mé rodiče.

Co byste popřál hodonínskému hokeji do roku 2021?

Já bych popřál nejen hodonínskému hokeji, ale všem, co se pohybují ve sportovním prostředí, pevné nervy a hlavně zdraví, ať se můžeme na začátku další sezony v plné síle společně opět potkávat nejen v obchodech u regálů, ale hlavně na sportovištích.

Děkuji za rozhovor.

další články
Radko Křivinka: Rozhodly hlavně dvě věci – výzva v podobě trénování týmu ve 2. lize a osobnost Martina Vyrůbalíka
Info
16.5.2022

Nový hlavní kouč Baníku se narodil 24. listopadu 1981. První hokejové krůčky udělal v tehdejším brněnském Ingstavu. S mo...
Pozvánka na valnou hromadu SHKM Hodonín
Info
13.5.2022

Vedení SHKM Hodonín zve všechny členy na řádnou valnou hromadu SHKM Hodonín, která se bude konat ve čtvrtek 2. června 20...
Hodonín bude mít jednoho z nejmladších druholigových koučů. Baník povede Radko Křivinka
Info
6.5.2022

Novým hlavním trenérem A-týmu SHKM Hodonín je od dnešního dne Radko Křivinka. Čtyřicetiletý kouč musel ze zdravotních dů...
Deník: Vedení SHKM řeší nového kouče i posily. Kdo by mohl přijít z SHK?
A-Tým
6.5.2022

V polovině května začne pro hokejisty hodonínského SHKM suchá příprava. Mezitím co hráči využívají volné dny k odpočinku...