SHKM Hodonín
FOTO: Nejmenší Drtiči prožili parádní odpoledne v hodonínské ZOO
FOTO: Nejmenší Drtiči prožili parádní odpoledne v hodonínské ZOO
Info
17.7.2020

Ve čtvrtek 16. července se do hodonínské ZOO pod dohledem trenérů vydala skupinka nejmenších Drtičů, aby si užila pozvání pana ředitele Mgr. Bc. Martina Kruga a prohlédla si krásy naší stále oblíbenější Zoologické zahrady. „Chtěli bychom moc poděkovat panu řediteli Martinu Krugovi, který umožnil malým Drtičům vstup zdarma a také paní průvodkyni za skvělou prohlídku naší krásné ZOO,“ říká člen výboru SHKM Hodonín Martin Vyrůbalík.

autor:
Jan Hochman
Sdílejte článek
 

Historie ZOO Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín vznikla v roce 1977, úvahy o založení zookoutku, který jí předcházel, se však datují už do roku 1972. S myšlenkou vybudovat ve městě zařízení, jež by přispělo ke zlepšení životního prostředí, rozšířilo možnosti odpočinku jeho obyvatel, a zvláště se pak vhodnou formou podílelo na výuce školáků a pěstování jejich vztahu k živé přírodě, přišlo tehdejší nové vedení městského národního výboru v čele s předsedou Emilem Schwarzem.

Pro svůj záměr si vytypovalo okrajovou část hodonínské Dúbravy v severozápadní části Hodonína a už v roce 1973 jej Rada města schválila. Díky nevšednímu entuziasmu byl zookoutek už 1. května 1976 předán k částečnému provozu. Definitivně se však jeho brána otevřela až 29. září 1977. K vidění tehdy bylo několik druhů domácích zvířat, šelmy a malé opice.

Po pěti letech, kdy zařízení zaznamenávalo více než sedmdesát tisíc návštěvníků za sezonu, bylo zřejmé, že jeho význam daleko překročil původní předpoklady. V roce 1982 získal zookoutek statut zooparku a deset let poté, 26. dubna 1992, se díky intenzivním chovatelským i budovatelským aktivitám, přeměnil v zoologickou zahradu.

Zoo Hodonín v současnosti chová 800 kusů našich i exotických zvířat ve 230 druzích. Ochraňuje přitom na sedmdesát ohrožených druhů světové fauny, čímž přispívá k naplňování základního poslání zoologických zahrad. Ze vzácných zvířecích druhů mohou návštěvníci obdivovat šimpanze, v zahradách málo vídané kočkodany zelené, tři druhy drápkatých opiček, dva druhy lemurů, skupinku surikat.

K vidění jsou ale i zebry, velbloudi, pět druhů afrických antilop, ale také jaguáři, pár tygra ussurijského a lva jihoafrického vzácné smetanově bílé barvy. Zoo chová i dvanáct druhů sov a v kolekci exotických ptáků je k vidění i tukan obrovský. Pochlubit se zahrada může i akváriemi s mořským světem, v němž lze kromě korálového útesu spatřit i pár žraloka černoploutvého.

Zahrada během svého rozvoje nezapomněla ani na doplňkové aktivity a zvyšování návštěvnického komfortu. V jejím areálu vedle moderního sociálního zařízení vznikla dětská hřiště s atrakcemi a ekokoutek a zřízen byl i přebalovací pult. K dispozici je též obchod se suvenýry, dva bufety s posezením a areál pro kulturně výchovné akce. Odborná i laická veřejnost přitom oceňuje, že přes veškeré změny si zoo rozkládající se na příjemné, pro každého schůdné rovince, dokázala zachovat svůj přírodní ráz v krásném prostředí lužního lesa.

Zoologická zahrada je otevřena denně po celý rok, během letních prázdnin ji můžete navštívit od 09:00 do 17:00 hodin. Poslednímu návštěvníku bude umožněn vstup půl hodiny před uzavřením zoo. V celém areálu je k dispozici wi-fi připojení zdarma.

Oficiální web Zoologické zahrady v Hodoníně: www.zoo-hodonin.cz

další články
Systém soutěže a technické normy Ligy dorostu
Info
3.8.2020

Jako první zahájí ligové boje v nové sezoně dorostenci. Ligy dorostu otevře své brány už za měsíc a dva dny, přesněji 5....
Aktualizováno: Rozpis srpnových tréninků nejmenších Drtičů v přípravce
Info
3.8.2020

Už v pondělí 10. srpna bude na hodonínském Zimním stadionu Václava Nedomanského zahájena nová hokejová sezona. Na brusle...
Představujeme soupeře: Dynamiters Blansko HK
A-Tým
2.8.2020

Čtvrtým účastníkem Krajské ligy mužů 2020-21, kterého si vezmeme pod mikroskop, jsou blanenští Dynamiters. Hokejisté z d...
Systém soutěže a technické normy Ligy juniorů
Info
31.7.2020

Výkonný výbor ČSLH schválil hlasováním per rollam dne 30. 7. 2020 předpisy týkající se soutěží ČSLH pro nadcházející sez...