SHKM Hodonín
FOTO: Nejmenší Drtiči prožili parádní odpoledne v hodonínské ZOO
FOTO: Nejmenší Drtiči prožili parádní odpoledne v hodonínské ZOO
Info
17.7.2020

Ve čtvrtek 16. července se do hodonínské ZOO pod dohledem trenérů vydala skupinka nejmenších Drtičů, aby si užila pozvání pana ředitele Mgr. Bc. Martina Kruga a prohlédla si krásy naší stále oblíbenější Zoologické zahrady. „Chtěli bychom moc poděkovat panu řediteli Martinu Krugovi, který umožnil malým Drtičům vstup zdarma a také paní průvodkyni za skvělou prohlídku naší krásné ZOO,“ říká člen výboru SHKM Hodonín Martin Vyrůbalík.

autor:
Jan Hochman
Sdílejte článek
 

Historie ZOO Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín vznikla v roce 1977, úvahy o založení zookoutku, který jí předcházel, se však datují už do roku 1972. S myšlenkou vybudovat ve městě zařízení, jež by přispělo ke zlepšení životního prostředí, rozšířilo možnosti odpočinku jeho obyvatel, a zvláště se pak vhodnou formou podílelo na výuce školáků a pěstování jejich vztahu k živé přírodě, přišlo tehdejší nové vedení městského národního výboru v čele s předsedou Emilem Schwarzem.

Pro svůj záměr si vytypovalo okrajovou část hodonínské Dúbravy v severozápadní části Hodonína a už v roce 1973 jej Rada města schválila. Díky nevšednímu entuziasmu byl zookoutek už 1. května 1976 předán k částečnému provozu. Definitivně se však jeho brána otevřela až 29. září 1977. K vidění tehdy bylo několik druhů domácích zvířat, šelmy a malé opice.

Po pěti letech, kdy zařízení zaznamenávalo více než sedmdesát tisíc návštěvníků za sezonu, bylo zřejmé, že jeho význam daleko překročil původní předpoklady. V roce 1982 získal zookoutek statut zooparku a deset let poté, 26. dubna 1992, se díky intenzivním chovatelským i budovatelským aktivitám, přeměnil v zoologickou zahradu.

Zoo Hodonín v současnosti chová 800 kusů našich i exotických zvířat ve 230 druzích. Ochraňuje přitom na sedmdesát ohrožených druhů světové fauny, čímž přispívá k naplňování základního poslání zoologických zahrad. Ze vzácných zvířecích druhů mohou návštěvníci obdivovat šimpanze, v zahradách málo vídané kočkodany zelené, tři druhy drápkatých opiček, dva druhy lemurů, skupinku surikat.

K vidění jsou ale i zebry, velbloudi, pět druhů afrických antilop, ale také jaguáři, pár tygra ussurijského a lva jihoafrického vzácné smetanově bílé barvy. Zoo chová i dvanáct druhů sov a v kolekci exotických ptáků je k vidění i tukan obrovský. Pochlubit se zahrada může i akváriemi s mořským světem, v němž lze kromě korálového útesu spatřit i pár žraloka černoploutvého.

Zahrada během svého rozvoje nezapomněla ani na doplňkové aktivity a zvyšování návštěvnického komfortu. V jejím areálu vedle moderního sociálního zařízení vznikla dětská hřiště s atrakcemi a ekokoutek a zřízen byl i přebalovací pult. K dispozici je též obchod se suvenýry, dva bufety s posezením a areál pro kulturně výchovné akce. Odborná i laická veřejnost přitom oceňuje, že přes veškeré změny si zoo rozkládající se na příjemné, pro každého schůdné rovince, dokázala zachovat svůj přírodní ráz v krásném prostředí lužního lesa.

Zoologická zahrada je otevřena denně po celý rok, během letních prázdnin ji můžete navštívit od 09:00 do 17:00 hodin. Poslednímu návštěvníku bude umožněn vstup půl hodiny před uzavřením zoo. V celém areálu je k dispozici wi-fi připojení zdarma.

Oficiální web Zoologické zahrady v Hodoníně: www.zoo-hodonin.cz

další články
Torzo hodonínského A-týmu padlo na ledě posledního Brumova
A-Tým
27.11.2021

Pouze se dvěma brankáři a jedenácti hráči do pole odcestovali hokejisté SHKM k dnešní dohrávce prvního kola na led Brumo...
Místo volna do Brumova. Baník o víkendu čeká dohrávka prvního kola
A-Tým
26.11.2021

Po více než dvou měsících přichází konečně na řadu odložené utkání úvodního kola Krajské hokejové ligy mezi hokejisty Br...
Trenér hodonínských dorostenců Otakar Čajka slaví jednapadesáté narozeniny
Info
24.11.2021

Dlouholetý kouč mládežnických týmů SHKM Hodonín, v současnosti hlavní trenér dorostu a ředitel příspěvkové organizace TE...