SHKM Baník Hodonín
Další zámořský turnaj pro osmnáctku. Do USA jede i odchovanec Baníku Jan Kavan
Další zámořský turnaj pro osmnáctku. Do USA jede i odchovanec Baníku Jan Kavan
Info
26.10.2022

Po Hlinka Gretzky Cupu čeká národní výběr do osmnácti let v listopadu akce se srovnatelnou kvalitou. Svěřenci trenéra Jakuba Petra vyrazí na skvěle obsazený turnaj pěti zemí do Spojených států. V nominaci je i Jan Kavan, brankář brněnské Komety a hodonínský odchovanec.

autor:
Martin Voltr, hokej.cz, foto: hc-kometa.cz
Sdílejte článek
 

Český ročník 2005 má za sebou poměrně slušný start sezony, byť ne přímo úspěšný. Na Hlinka Gretzky Cupu vyhrál základní skupinu, pak ale v obou medailových bitvách podlehl severským soupeřům a skončil čtvrtý. Nyní už startuje přípravu na dubnové mistrovství světa, které se uskuteční ve Švýcarsku.

Trenéři kádr podle očekávání obměnili, v akci budou chtít vidět mladíky, kteří je zaujali v soutěžích. Třináct z dvaadvaceti hráčů nominovaných do USA si na Hlinkovi nezahrálo, byť je fakt, že většina z nich už párkrát oblékla reprezentační dres během minulého ročníku v sedmnáctce.

Výjimku tvoří pouze dva nováčci v útočných řadách – Miroslav Holinka z Třince a Matyáš Váňa z Karlových Varů. Start letošní sezony zastihl ve výtečné formě zejména Holinku, jenž ve třinácti zápasech juniorské extraligy posbíral jedenáct bodů (5+6).

Váňova Energie dodala do nominace celkem čtyři zástupce, na brankářském postu doprovodí statisticky nejlepšího gólmana domácí extraligy juniorů Adama Dybala brněnský Jan Kavan.

Jakub Petr jinak sáhl také po sedmi krajáncích ze švédské, finské a švýcarské soutěže. Nechybí ani dvojčata Badinkova z Jokeritu Helsinky; pozornost skautů bude upřená hlavně na obránce Dominika. Ten vlétl do zahraničního angažmá fantasticky, ve finské juniorské lize je čtvrtým nejproduktivnějším zadákem a jasně nejproduktivnějším z hráčů věkové kategorie U18.

Češi se sejdou v sobotu 5. listopadu na zimním stadionu ve Velkých Popovicích, o den později odletí do Detroitu. Turnaj pěti zemí se uskuteční na jeho předměstí v Plymouthu, kde sídlí americký rozvojový program.

Právě domácí mužstvo bude v úterý 8. listopadu prvním českým soupeřem, národní tým tak čeká hodně rychlý střet s realitou. V sedmnáctce si ale ročník 2005 nevedl proti elitnímu výběru USA zle – podlehl mu 1:4 a 1:2. Po dni zápasového volna pak vyzve ve třech dnech za sebou Švýcary, Švédy a Finy.

Nominace české osmnáctky

Brankáři:
JAN KAVAN (Kometa Brno), Adam Dybal (Karlovy Vary).

Obránci:
Marek Ročák (Třinec), Lukáš Eich, Denis Svoboda (oba Kometa Brno), Matteo Kočí (Karlovy Vary), Martin Matějíček (Jihlava), Dominik Badinka (Jokerit Helsinky, Finsko), René Kubíček (Lappeenranta, Finsko).

Útočníci:
Miroslav Holinka (Třinec), Samuel Fiala, Jaromír Pérez (oba Liberec), Lukáš Heš (Zlín), Petr Pavelec, Maxim Vehovský (oba Vítkovice), Matyáš Adámek, Matyáš Váňa (oba Karlovy Vary), Daniel Badinka (Jokerit Helsinky, Finsko), Jakub Štancl (Växjö, Švédsko), Jiří Felcman (Langnau, Švýcarsko), Adam Csabi (Lappeenranta, Finsko), Jiří Pospíšil (AIK Stockholm, Švédsko).

Náhradníci:

Brankáři: Vojtěch Hambálek (Liberec), Lukáš Matěcha (Pardubice), Jan Kasal (Hradec Králové). Obránci: Vojtěch Vochvest (Mladá Boleslav), Josef Eichler (Plzeň), Šimon Bialy (Vítkovice), Dominik Buják (Třinec), Adam Hamrla (Zlín), Antonín Lučan (Kouvola, Finsko). Útočníci: Vojtěch Hradec (Mladá Boleslav), Hynek Peš (Jihlava), Radim Handl (Karlovy Vary), Jan Kučera (Plzeň), Radek Tomas (Pardubice), Matěj Bělohlav (Kometa Brno), Andrej Fábry (Sparta Praha), František Albrecht (Ambri-Piotta, Švýcarsko), Tomáš Holčák (Jyväskylä, Finsko).

Realizační tým:

Manažer: Petr Studnička
Hlavní trenér: Jakub Petr
Asistenti trenéra: Radim Skuhrovec a Darek Stránský
Trenér brankářů: Václav Pipek
Video trenér: Michal Rejzek
Lékař: MUDr. Jan Jandejsek
Fyzioterapeut: Robert Charvát
Kustod: Martin Pečinka

Program turnaje pěti zemí v Plymouthu

Úterý 8. listopadu:
21:30 Finsko – Švýcarsko

Středa 9. listopadu:
01:00 USA – Česko
21:30 Švédsko – Švýcarsko

Čtvrtek 10. listopadu:
01:00 Finsko – USA
21:30 Švédsko – Finsko

Pátek 11. listopadu:
01:00 Švýcarsko – Česko
21:30 Česko – Švédsko

Sobota 12. listopadu:
01:00 Švýcarsko – USA
21:30 Česko – Finsko

Neděle 13. listopadu:
01:00 USA – Švédsko

Začátky jsou uvedeny v českých časech, v Plymouthu je o 6 hodin méně.

Autor: Martin Voltr, hokej.cz

další články
Vojtěch Dobiáš: Vyškov byl super příprava na playoff. Na vrchol sezony se moc těším!
A-Tým
29.2.2024

Vojtěch Dobiáš se po třítýdenní pauze vrátil do sestavy a dvěma asistencemi pomohl ke skalpu Vyškova. Jak třiadvacetilet...
Skvělý týmový výkon, výborná kulisa, fantastický Dominik Piták a hattrick Dominika Luži! Derby s Vyškovem je naše!
A-Tým
28.2.2024

Čí je derby? Naše! Hodonínští hokejisté oplatili před svými skvělými fanoušky Vyškovu do puntíku porážku z minulého vzáj...
Středa opět ve znamení hokeje a tentokrát i malého jihomoravského derby! Baník doma hostí hokejisty Vyškova
A-Tým
27.2.2024

Základní část 2. ligy vbíhá do cílové rovinky. Před dvanácti týmy moravské skupiny jsou už jen poslední čtyři kola, a v ...