SHKM Hodonín
Základní část Krajské ligy mužů 2019-20 z pohledu týmových statistik
Základní část Krajské ligy mužů 2019-20 z pohledu týmových statistik
Info
6.4.2020

Zajímá vás, jak se v základní části dařilo jednotlivým mužstvům na domácím a jak na venkovním ledě? Kdo se mohl pyšnit nejlepším útokem a komu naopak moc nefungovala defenziva? Které mužstvo vstřelilo nejvíc gólů v přesilovkách? Na který stadion chodilo nejvíce fanoušků nebo který z týmů vyfasoval od sudích nejvíc trestných minut? Odpovědi na tyto i další otázky najdete v našem článku s exkluzivními daty, která nikde jinde nenajdete.

autor:
Jan Hochman
Sdílejte článek
 

Získané body

Letošní základní část Krajské ligy byla hodně vyrovnaná a o konečná umístění se bojovalo doslova do posledních vteřin. První místo nakonec díky lepším vzájemným zápasům uhájilo Velké Meziříčí, které stejně jako druhé Boskovice zaknihovalo rovných 60 bodů. Třetí skončili hokejisté Uherského Ostrohu s třiapadesáti body. Velký boj na dálku svedli o čtvrté místo hráči Uničova a Hodonína, z lepšího umístění nakonec radoval tým z Hané. Orli zakončili základní část se ziskem 46 bodů, hodonínský Baník o vybojoval jen o jeden jediný bodík méně.

A líté boje panovaly i v bojích o další pozice zajišťující playoff. Uherský Brod (44 bodů) nakonec i díky kontumaci vzájemného zápasu přeskočil v tabulce Kroměříž (42 bodů), poslední postupové místo si nakonec vybojovala Břeclav s 39 body. Na samém chvostu tabulky skončil, stejně jako vloni, tým Březiny. Sokolové vytěžili z 26 zápasů jen dvanáct bodíků.

Zajímavý je pohled na statistiku Uherského Hradiště, které si lepší umístění a dost možná i účast v playoff, prohrálo paradoxně špatnými výkony na domácím stadionu, kde získalo jen jedenáct bodů. Na hřištích soupeřů přitom HCUH dokázalo vyválčit velmi slušných 23 bodů.Vstřelené branky

Nejproduktivnější ofenzivou základní části se mohli pyšnit v Boskovicích. Svěřenci kouče Karného nastříleli v dlouhodobé části soutěže 157 gólů, což činí 6,03 branky na zápas. Druhé Velké Meziříčí zaostalo za Minervou o 14 přesných zásahů. Na třetím místě skončil možná trochu překvapivě uherskobrodský Spartak se 125 nastřílenými góly.

Hodonínské hokejisty pomalý rozjezd a střelecká nemohoucnost ze začátku ligových bojů odsunu až na sedmé místo se 110 přesnými zásahy. Nejslabší produktivitu prokazoval v celé sezoně tým Březiny, který zažil gólovou radost pouze 67 krát (průměr 2,58 na zápas). Zajímavým faktem je, že 39 gólů Sokoli vstřelili ve venkovních zápasech, zatímco „doma“ ve Vyškově se trefili jen osmadvacetkrát. Více gólů venku než doma pak zaznamenalo už jen Uherské Hradiště.Vstřelené branky v přesilovce

O post týmu, který dal nejvíce přesilovkových gólů, se dělí hokejisté Boskovic a Uherského Ostrohu. Oběma mužstvům se v základní části podařilo nastřílet celkem 29 přesilovkových branek. Dalším v pořadí je velmi překvapivě Brumov-Bylnice. Valaši proměnili 25 přesilovek v gólovou trefu, což znamená, že každý čtvrtý gól, který Brumovští v základní části vstřelili, padl v početní výhodě a co se týče poměru celkového počtu vstřelených gólů (92) k přesilovkovým brankám (25) jsou hokejisté Brumova vůbec nejúspěšnější (27,2 %) z celého ligového pelotonu.

Hokejisté SHKM se umístili na dělené čtvrté příčce, o kterou se dělí s břeclavskými Lvy. Oba jihomoravské celky vstřelily 23 přesilovkových gólů. Velmi podobný je u obou rivalů i poměr přesilovkových gólů – Břeclav 20,5 %, Hodonín 20,9 %. V závěrečné třetině základní části se Baníku v přesilovkách příliš nedařilo. V posledních devíti zápasech využili Prčíkovi svěřenci jen dvě početní výhody.

S velkým odstupem na posledním místě tohoto pořadí najdeme nejslabší tým letošní sezony. Březinští sokoli v šestadvaceti zápasech zaznamenali pouze sedm přesilovkových branek. Druhý „nejhorší“ tým v tomhle ohledu – Velká Bíteš, nastřílel v početních výhodách dvakrát tolik gólů.Vstřelené branky v oslabení

Také v pořadí týmů podle gólů dosažených ve hře v oslabení se o první místo dělí dvě mužstva. Po devíti gólech při soupeřově přesile zaznamenali hokejisté Minervy Boskovice a hodonínského Baníku. SKMB se na čelo dotáhlo díky skvělému finiši, když v posledních třech kolech vstřelil v oslabení čtyři branky.

Aspoň jednou se při hře v oslabení zapsalo mezi střelce třináct ze čtrnácti mužstev KLM jižní Moravy a Zlína. Jediným mužstvem, kterému se během celé základní části nepodařilo ani jednou uhodit ve vlastním oslabení, jsou břeclavští Lvi.Inkasované branky

Jenom 65 inkasovaných branek zajistilo celkem s přehledem titul pro tým s nejpevnější defenzivou Velkému Meziříčí. Horáci v dlouhodobé soutěž i dostávali v průměru jenom 2,50 gólu na zápas. V domácích zápasech dokonce udrželi průměr pod dvěma góly na utkání (1,77 na zápas). Na druhé příčce se umístil Uherský Ostroh, který obdržel o šest branek víc, než HHK. Ostrožané, stejně jako třetí Boskovice, se mohou pochlubit nejmenším počtem inkasovaných gólů na hřištích soupeřů – oba týmy mimo své mantinely dostaly 37 branek (2,85 na zápas).

Zeleno-černí hokejisté SHKM měli co do počtu inkasovaných branek šestou nejlepší defenzivu, když v šestadvaceti duelech povolili soupeřům skórovat 103krát. 45 gólů dostali Drtiči doma (3,46 na zápas, dělené šesté místo), 58krát pak kapitulovali na kluzištích svých soupeřů (4,46 na zápas, dělené šesté místo).

Na úplném dně pořadí nenajdeme, jak by mnozí možná tipovali, otloukánka sezony z Březiny (Sokoli skončili na předposledním místě), ale hokejisty z Brumova-Bylnice. Valaši čtyřikrát v sezoně dostali deset a více gólů, dvakrát se jim to „podařilo“ dokonce na svém stadionu. Celkem lovili Brumovští puk ze své sítě 150krát, což je průměr 5,77 inkasovaných gólů na zápas.Návštěvnost

„Hodonín je hokejový.“ Fanoušci zeleno-černých barev i letos potvrdili, že tento slogan nadále platí. I když po loňském nastal mírný pokles návštěv, pozici nejvíce navštěvovaného týmu KLM jižní Moravy a Zlína Baník uhájil. Třináct domácích zápasů SHKM vidělo 4968 diváků (průměr 382), v součtu s venkovními zápasy navštívilo duely Prčíkovy družiny 7153 diváků (průměr 275). Dobré výkony a velký počet derby vyšvihl na druhé místo hokejisty Uherského Ostrohu (doma celkem 4451 / průměr 342). V celkovém součtu (7149, průměr 275) ztratili Ostrožané na Baník pouze čtyři diváky.

Bronzový stupínek patří Velkému Meziříčí, které ale v návštěvnosti za vedoucím duem již hodně zaostává. Domácí zápasy Horáku shlédlo 3006 diváků (průměr 231). Na šestém místě se, i přes špatné výkony, umístili hokejisté Březiny, jejichž utkání na vyškovském stadionu vidělo 1897 diváků (průměr 146).

Nejmenší zájem o hokej je naopak nadále v Rosicích. Celkem 445 průměrně 34 diváků na domácích zápasech Štik je opravdu málo. O údajích o počtu diváků na rosickém stadionu se ale rozhodně dá polemizovat. V oficiálních zápisech je totiž v deseti případech ze třinácti domácích zápasů uvedeno v kolonce diváci shodně číslo 32.Návštěvnost - top 10 zápasů

Prvenství v řebříčku zápasů s nejvyšší návštěvou, drží derby mezi Uherským Ostrohem a Uherským Hradištěm, které 9. února 2020 hostil ostrožský stadion a na který si našlo cestu 690 fanoušků. Stříbrná a bronzová pozice patří Hodonínským. Na druhém místě se umístilo další derby, tentokrát to „Jižanské“ Baníku se Lvy (611 diváků), třetí skončila bitva „O krále Slovácka“ mezi Hodonínem a Uherským Ostrohem (600 diváků), hrané 16. ledna 2020 na Zimním stadionu Václava Nedomanského.

V desítce nejnavštěvovanějších zápasů základní části KLM najdeme pětkrát domácí zápas Uherského Ostrohu a čtyřikrát zápasy z hodonínského ledu. Jediným týmem, kterému se podařilo hegemonii dvou nejnavštěvovanějších mužstev narušit, je Uherské Hradiště. To hostilo 16. listopadu 2019 ve svém stánku hokejisty Uherského Ostrohu a „Uherské derby“ přilákalo na tribuny 397 diváků.Trestné minuty

Na závěr se podíváme na o poznání méně lichotivý žebříček. Nejtrestanějším týmem základní části KLM 2019-20 byla Březina. Ke 147 dvouminutovým trestům přidali Sokoli v součtu 265 minut za vyšší a osobní tresty a s celkovými 559 trestnými minutami získali toto nelichotivé prvenství. Druhým nejvíce trestaným týmem byli hodonínští hokejisté. Ti byli zároveň týmem, který si „odseděl“ nejvíc dvouminutových trestů, bylo jich celkem 179. Když k tomu připočteme 185 minut za vyšší a osobní tresty, dostaneme se k údaji 543 trestných minut.

Třetí Uničov už má na dva „nejlepší“ celkem solidní ztrátu. Orli byli v součtu odeslání na lavici hanby ke 468 trestným minutám. Zajímavým faktem je, že z celkových 388 trestných minut HK Kroměříž inkasoval hne 154 sám obránce Jiří Jergl, což dělá téměř 40% podíl.

Titulem nejslušněji hrajícího mužstva se mohou pyšnit hokejisté Velké Bíteše. V šestadvaceti zápasech inkasovali pouze 108 nižších trestů a během celé základní části neobdrželi hráči Spartaku, jako jediní, ani jeden vyšší nebo osobní trest.

Tabulky
další články
#TBT sezona 1990-91: Baník v Opavě sahal po bodu
Info
22.1.2021

Po 17denní přestávce pokračovala I. ČNHL 24. kolem a hokejisté Baníku hráli v sobotu 5. ledna 1990 v Opavě, která k post...
#TBT sezona 1990-91: V závěru roku porážka
Info
18.1.2021

Trenér Baníku Zdeněk Kepák dal příležitost všem hráčům (ze současného kádru chyběl jen dlouhodobě zraněný obránce Kuja),...
Naděje na restart hokeje mizí, zimní stadion v Hodoníně má posloužit jako okresní očkovací centrum
Info
16.1.2021

Zimní stadion Václava Nedomanského v Hodoníně jako očkovací centrum proti koronaviru. Tuto možnost prověřoval přímo na místě v pátek odpoledne jihomoravský hejtman Jan Grolich.
TVS: V Šardicích vyrostla nová hokejová střelnice
Info
10.1.2021

Dvacet kilometrů od Hodonína v obci Šardice vznikla na konci minulého roku zbrusu nová hokejová střelnice se syntetickým...