SHKM Hodonín
Rozhovor s trenéry mládeže Tiborem Helískem a Tomem Polákem
Rozhovor s trenéry mládeže Tiborem Helískem a Tomem Polákem
Rozhovor
23.10.2020

Po zákazu trénování na zimním stadionu přišlo z vlády i omezení možnosti trénovat společně venku. Jak na tuto situaci zareagovali trenéři mládežnických kategorií SHKM Hodonín Tibor Helísek a Tom Polák? „Ze dne na den jsme reagovali na situaci a hned se pustili do on-line tréninků,“ říká šéftrenér Tibor Helísek.

autor:
Jan Hochman
Sdílejte článek
 

Je za námi prvních deset dní bez hokeje… a jak to tak vypadá, tak takových dnů bude bohužel asi ještě hodně. Jak probíhaly tréninky jednotlivých kategorií? Pokud tedy vůbec nějaké byly…

Tom Polák: Reagovali jsme hodně rychle. Hned druhý den poté, co jsme skončili na ledě jsme začali trénovat z domu. Jelikož jsme měli vytvořené skupiny žáků z jara, mohli jsme ihned začít tréninky na Skypu. Následně jsme přidali kategorie 4. a 5. třídy. Kategorie 2. a 3 třídy dostala zásobník cvičení, který jsme rozšířili o další videa.

Tibor Helísek: Jak říkal Tom, ze dne na den jsme reagovali a hned se pustili do on-line tréninků. Jsem rád za docela slušnou účast, stejně jako v první vlně on-line tréninků. Na druhou stranu plně respektuji, že někdo nemá možnost se těchto tréninků účastnit. Může to být dáno časem, nedostatečným nebo chybějícím internetovým připojením, nebo se některým jen prostě nechce. Ale ti, co chodí a opravdu cvičí, těm patří velký dík a uznání. Kluci, dobrá práce, chválím vás!

Od čtvrtka 22. 10. nemůžete trénovat společně ani venku. Máte už vymyšlenou alternativu, jak dál s dětmi zachovat tréninkový proces?

TP: Byli jsme vlastně jen jednou venku a dostali jsme zákaz. Určitě budeme pokračovat v on-line tréninku.

TH: Sice nemůžeme trénovat společně, ale nastupujeme formu on-line tréninků přes Skype. Teď ještě zvažujeme, že přesedláme na jinou aplikaci, uvidíme.Pokud hráč chce, tak možnosti k tréninku jsou a je jen na něm, jak k tomu přistoupí. Už z jarní první vlny máme natočena inspirativní videa, která jsme ještě doplnili.

Jaká jsou největší úskalí on-line tréninků?

TP: Určitě kvalita hovoru, ale musím říct, že to zatím všichni zvládáme dobře. Myslím si, že i hráčům se to líbí a chválí si to.

TH: Souhlasím s tím, že největší překážkou jsou kvality videohovorů. Dále také to, že nevidíme kluky, jakým způsobem cviky provádí. Určitě je limitující to, že nemůžeme využívat běžecké cvičení a můžeme se většinou soustředit jen na omezený počet věcí, které se přes Skype dají dělat. Není to ale jen o tom, že si kluci a holky udělají trénink s námi. Pokud se chceš zlepšit, tak musíš dělat i něco navíc!

Už na jaře jste vydali 50 cvičebních videí pro mladé Drtiče. Teď přibylo dalších patnáct. Jaké jsou od hráčů a rodičů na tato videa ohlasy?

TH: Dobré ohlasy byly z ostatních klubů, které se inspirovaly a vydaly se naší cestou. Velmi pozitivní ohlasy byly od regionálních trenérů. Co vím, tak jsme snad byli jedni z prvních v republice, kdo něco takového v první vlně udělal. Jaké byly nebo jsou ohlasy teď, to ani nevím. Víš sám, jak to chodí - někdo to pochválí a jiný to zase zkritizuje. Někdo ani neví, že ty cviky na našem webu jsou... Náš záměr byl čistý, chtěli jsme inspirovat kluky, a to se nám povedlo.

TP: V této situaci si musí každý hráč uvědomit, že něco dělat musí. Minimálně ti, kteří to s hokejem myslí vážně. I proto jsem poprosil rodiče o spolupráci. Neovlivníme to, jestli někdo bude chodit na on-line tréninky nebo si bude dělat svoje, nebo naopak nedělat vůbec nic. Musí sami chtít.

Stejně jako na jaře nemůžeme pro tuto chvíli trénovat společně. Proto se trenéři SHKM Hodonín rozhodli natočit pro hráče...

Zveřejnil(a) SHKM Hodonín dne Středa 14. října 2020

Máte v plánu zásobník cvičení ještě rozšiřovat?

TP: Myslím si, že v tuto chvíli toho mají kluci a holky dost. Navíc díky hokej.cz mají další super videa od hráčů NHL.

TH: Myslím si, že v současné době ani ne. V tuto chvíli čekáme na videa od kluků a holek. Mají zadány úkoly, tak doufám, že je splní. Věřím v to. Nevylučujeme ale, že v budoucnosti připravíme ještě nějaká další videa, kterými bychom rádi motivovali mladé sportovce. Tímto bych chtěl také vyzvat rodiče, ať se s dětmi hýbou a učí je. Teď jsou často rodiče takovými osobními trenéry.

Jak na děti působí to, že nemůžou do školy ani na tréninky a zápasy?

TH: Myslím si, že někteří se do školy se asi vracet nechtějí (směje se). Jiní by školu určitě uvítali. Je to různé. Záleží, jak je to nastavené v rodině a jak to kdo bere. Co se týká tréninků, tak věřím tomu, že by chtěli na led všichni.

TP: Řekl bych, že do školy by se někteří asi opravdu moc vracet nechtěli (směje se). Určitě mají všichni i hodně práce od učitelů. Na ledě a na společných trénincích bychom byli nejradši všichni. Trénovat v normálním režimu. A hlavně hrát zápasy!

Jak současnou situaci zvládáte vy osobně?

TP: Samozřejmě se mi to nelíbí, ale nedá se nic dělat. Musíme to všichni zvládnout. Uvidíme, jak to dlouho to všechno bude trvat. Doufám, že se zase brzy uvidíme všichni na zimním stadionu a že s dětma budeme moct opět vyrazit na led. Chtěl bych všem popřát hlavně pevné zdraví.

TH: Situaci beru a zvládám v pohodě. Dá se říct, že to vůbec neřeším. Všem přeji hodně zdraví a hojnost! Těm, co mají těžší životní situaci přeji, ať to všechno zvládnou. Za sebe si v těchto chvílích uvědomuji hodnoty jinak než v „normální“ době. Doufám, že se brzy uvidíme a že na sobě vnitřně i fyzicky všichni zapracujeme, abychom se mohli společně potkávat. Věřím, že si sebe a všeho co máme, budeme více vážit.

Děkuji za rozhovor.

#hokejdoma: trénuj jako hráči NHL


další články
Reparát složen. Baník porazil poslední Techniku a dál drží první příčku tabulky
A-Tým
4.12.2021

Po prohře v Brumově se hokejisté SHKM vrátili na vítěznou vlnu. V domácím prostředí porazila Kubova parta poslední Techn...