SHKM Hodonín
Představujeme soupeře: HC Moravské Budějovice 2019
Představujeme soupeře: HC Moravské Budějovice 2019
A-Tým
11.7.2020

Začátek nového ročníku KLM se pomaličku přibližuje, a tak nastává ideální čas na to, představit si soupeře, se kterými budou hokejisté Baníku v letošní sezoně svádět boje o ligové body. Prvním mužstvem, které si vezmeme na paškál, je nováček z Moravských Budějovic.

autor:
Jan Hochman
Sdílejte článek
 

Historie

Hockey Club Moravské Budějovice byl založen v roce 2005 a toto označení nesl klub do loňského roku také ve svém názvu. Aktuální přesný název zní HC Moravské Budějovice 2019, který hokejisté Žihadel, jak se hráčům hrajícím ve žluto-černé kombinaci přezdívá, používají od začátku minulé sezony.

Žihadla se postupně vypracovala do pozice jednoho z nejlepších týmů Krajské ligy, který netajil své ambice na postup do 2. ligy. Ten se ale Budějovickým dlouhou dobu nedařilo sportovní cestou vybojovat. Když na jaře roku 2012 nevyšla baráž s ostravskou Porubou (4:2 a 5:2), vzalo vedení HCMB zavděk nabídkou na odkup druholigové licence od Vodních Lvů z Benešova.

V každé z osmi druholigových sezon se hokejistům z města ležícího necelých 30 km jižně od Třebíče podařilo proklouznout do vyřazovacích bojů. Největší úspěch zaznamenala Žihadla v sezoně 2018-19, v níž se poněkud překvapivě probojovala přes SHK Hodonín, Šumperk a Havlíčkův Brod až do kvalifikace o 1. ligu proti Sokolovu.

V ní HCMB doplatilo na zkontumování prvních tří zápasů kvůli neoprávněnému startu brankáře Davida Vacka, ve čtvrtém utkání pak Sokolovští stvrdili na Vysočině po vítězství 4:1 svůj postup do vyšší soutěže.

Zajímavostí je, že Moravské Budějovice během svého osmiletého působení ve druhé lize nastupovaly ve čtyřech různých skupinách - střed, východ, jih a překvapivě i západ.


Žihadla se rozloučila s druhou ligou

Sezona 2019-20 byla zatím poslední, ve které HC Moravské Budějovice nastupovaly ve druhé lize. Už v průběhu předešlého „historického“ ročníku, v němž Žihadla dokráčela až do závěrečného boje o postup do první ligy, byla jejich druholigová licence prodána do nedalekého Znojma.

Dohoda se uskutečnila ještě v době, kdy Znojmo nevědělo, zda zůstane v EBEL lize. „Je to pravda, licenci od Moravských Budějovic vlastníme. Museli jsme jednoduše mít záložní variantu pro případ, pokud by jednání s EBEL selhala," řekl pro hcorli.cz klubový šéf Pavel Ohera.

Orli nakonec ještě loňskou sezonu v mezinárodní soutěži odehráli a Budějovice tak mohly v ročníku 2019-20 dál nastupovat ve třetí nejvyšší české soutěži. Letos se však Orli vrátili do druhé české ligy a Žihadlům tak nezbylo nic jiného než se přihlásit zpět do krajské soutěže.

Loňský ročník zakončil nezkušený tým Moravských Budějovic plný mladíků na beznadějně posledním místě druholigové skupiny východ se ziskem pouhých 18 bodů ze 40 utkání a výrazně záporným skóre 105:221.

Klubový web HC Moravské Budějovice 2019: www.hcmb.cz


Stadion

Základní kámen zimního stadionu v Moravských Budějovicích byl položen v dubnu roku 2004. Stalo se tak na jihovýchodním okraji sedmitisícového města, jen malý kousek od místního koupaliště. Slavnostní zahájení provozu nového stánku pro lední sporty proběhlo 4. prosince 2005. Kapacita haly, která má pouze jednu tribunu podél dlouhé strany hřiště naproti střídaček, je 1350 diváků.

Web zimního stadionu: www.zimnistadionmb.cz


foto: zimnistadionmb.cz


Vzájemné zápasy

V krátké historii A-týmu SHKM Hodonín se hokejisté Baníku s týmem Žihadel ještě nestřetli. Letošní zápasy základní části Krajské ligy mužů budou pro oba celky premiérovým měřením sil.


Rozpis utkání v základní části 2020-21

8. kolo 28.10.2020 Hodonín Mor. Budějovice 18:00
19. kolo 16.1.2021 Mor. Budějovice Hodonín
další články
Plánované očkovací centrum v Hodoníně se přesouvá ze zimního stadionu do kulturního domu
Info
24.2.2021

V polovině ledna jsme přinesli informaci, že na hodonínském zimním stadionu by mohlo vzniknout velkokapacitní očkovací c...
#TBT sezona 1990-91: Hokejisté Baníku po první části na osmém místě
Info
19.2.2021

Černá série Baníku pokračovala i posledním kolem 1. části I. NHL v Karviné, přestože hráči podali mnohem lepší výkon než...
Jaká byla sezona A-týmu?
A-Tým
14.2.2021

Sezona 2020-21 zůstala stejně jako ta loňská bohužel nedokončena. Kluby Krajské ligy stihly odehrát jen čtyři kola, poté...
#TBT sezona 1990-91: V utkání s Pískem rozhodla bojovnost
Info
9.2.2021

Domácí utrpěli již pátou porážku v řadě za sebou a jelikož Vimperk uhrál v tomto soutěžním kole doma bod s vedoucím Zeto...