SHKM Hodonín
Stravování mladých sportovců #6: Nevhodné tuky
Stravování mladých sportovců #6: Nevhodné tuky
Info
30.7.2019

Jak jsme se dozvěděli v minulém díle, tuky jsou nedílnou, a hlavně důležitou, součástí našeho jídelníčku, kterou bychom rozhodně neměli vynechávat. Existují ale i tuky, kterým bychom se měli snažit vyhnout. A právě s těmi nás MUDr. Marie Skalská seznámí v tomto díle.

autor:
pojdhrathokej.cz
Sdílejte článek
 

Z minulého dílu bychom si měli pamatovat, že těmi správnými tuky, které bychom měli vyhledávat, jsou nenasycené mastné kyseliny. Naopak nasyceným, vyjma mléčných produktů, bychom se měli vyhnout.

Existuje ale ještě jedna skupina mastných kyselin, která by složkou našeho jídelníčku měla být naprosto minimálně, ideálně vůbec. „Mluvíme o tzv. transnenasycených mastných kyselinách. Ty nám nepřináší rozhodně nic dobrého. Zvyšují nevhodné hladiny krevních tuků a podporují i nádorové bujení,“ zdůrazňuje Skalská.

Jako výsledek nadměrné konzumace těchto složek potravy tak můžeme čekat problémy se srdcem, zhoršení mozkové činnosti a často i rakovinu.

A jak takové trans-nenasycené mastné kyseliny vznikají? „I přesto, že použijeme kvalitní rostlinné tuky, jejich tepelnou úpravou z nich vyrobíme takovéto nezdravé a nevhodné látky,“ vysvětluje Skalská.

Tudíž vyhnout bychom se měli všem pokrmům, které jsou připravovány na přepalovaných tucích. Ideálním příkladem jsou například hranolky.

Dalším příkladem potravin, kde se tyto nevhodné trans-nenasycené mastné kyseliny vyskytují, jsou různé čokoládovinové pochutiny a sladkosti, u jejich přípravy bylo potřeba použít částečně ztužené tuky.

Jaké další příklady a rady zakladatelka Pro Fit Institutu uvádí? Na to už se podívejte ve videu.

Stravování mladých sportovců

1. díl: Význam jídelníčku

2. díl: Sacharidy

3. díl: Glykemický index

4. díl: Zbytečný cukr v nápojích

5. díl: Tuky

další články
Martin Vyrůbalík: Jednoznačně chceme postoupit do playoff
Info
5.12.2019

Polovina základní části KLM je za námi. Ještě než o víkendu začnou odvety, požádali jsme o zhodnocení první poloviny se...
FOTO: Na středeční trénink přípravky dorazil Mikuláš s čertem
Info
5.12.2019

Na středeční speciální trénink přípravky SHKM Hodonín dorazila více než padesátka malých hokejistů. Celý trénink prováze...
Pokračuje vydávání grantových poukázek pro rok 2020
Info
4.12.2019

Vážení rodiče, i pro rok 2020, stejně jako v letech minulých, přistoupilo Město Hodonín k poskytování grantů (dotací) z ...
Zeleno-černé Vánoce! Pořiďte si fanouškovské předměty v našem fanshopu!
A-Tým
2.12.2019

Vánoce se nezadržitelně blíží a vy ještě potřebujete doladit některé detaily? Je libo vánoční dárek s baníkovskou temati...