SHKM Baník Hodonín
Padesát let od vítězství nad Sovětským svazem na MS 1969
Padesát let od vítězství nad Sovětským svazem na MS 1969
Info
28.3.2019

Od nezapomenutelného utkání na světovém šampionátu ve Švédsku z 28. března 1969 dnes uplynulo přesně padesát let. Jedno z nejpamátnějších sportovních vítězství v československé historii má i výraznou hodonínskou stopu. Jednu ze čtyř branek do sítě SSSR totiž vstřelil nejslavnější hodonínský odchovanec Václav Nedomanský.

autor:
Jan Hochman, ziverodokmeny.cz, foto: ceskatelevize.cz
Sdílejte článek
 

Lední hokej u nás má velmi silnou tradici, kterou začali psát již první nadšenci těsně před rozpadem Rakouska-Uherska v roce 1911, když se pod vedením kapitána Josefa Šroubka účastnili druhého hokejového mistrovství Evropy v Berlíně, které hokejisté z Čech vyhráli (Šroubek se mimo hokeje věnoval také fotbalu a na ledě dal historicky první český gól v mezinárodních utkáních).

Na hokejové pionýry meziválečného období, kteří hájili Československou republiku na několika MS a olympijských hrách, navázala silná poválečná generace vedená dvojicí Zábrodský, Modrý, kterou rozbil komunistický režim ve vykonstruovaném procesu v roce 1950. Hokej se s politickými dějinami prolínal i později a my si dnes v krátkosti přiblížíme jedno z těchto protnutí.

Píše se 21. březen 1969 a na ledovou plochu hokejového stadionu Johanneshovs Isstadion ve švédském Stockholmu proti sobě naskakují týmy Československa a Sovětského svazu. Tým s kapitánem Jozefem Golonka, bratskou dvojicí Jaroslavem a Jiřím Holíkovými, hodonínským rodákem Václave Nedomanským, Františkem Pospíšilem a řadou dalších velkých jmen československého ledního hokeje nastupuje do tohoto zápasu nejen s chutí vyhrát, ale ve zjitřené atmosféře poznamenané okupací Československa v srpnu 1968 jde o něco více než pouze o hokej.

V hlavách řady lidí i samotných hráčů se vítězství na ledové ploše jevilo jako vyjádření symbolického vzdoru proti půl roku staré okupaci. Připomeňme jen, že původně se mistrovství světa v roce 1969 mělo konat právě v Praze, ale kvůli obavám o bezpečnost šampionátu bylo přesunuto právě do Švédska.

Ve vypjatém zápase naše vítězství skutečně přišlo. Po brankách Suchého a Černého ve druhé a třetí třetině se mohli Čechoslováci radovat z výsledku 2:0, který byl doma mohutně oslavován.Další senzace navíc přišla o týden později, kdy ve druhém střetnutí Sborné s Čechoslováky díky brankám obou bratří Holíků, Václava Nedomanského a Josefa Horešovského vyhrálo Československo 4:3 (na řadu dlouhých let to bylo jedno z mála vítězství ČSR nad SSSR).

Známým gestem vystihujícím význam, který přerůstal pouhý hokej, bylo přelepení rudé hvězdy na československých dresech černou páskou, kvůli čemuž měli také někteří hráči v dalších letech řadu problémů. Doma vyvolala obě vítězství bouřlivé oslavy, které na několika místech přerostly v demonstrace proti sovětské okupaci.

Československo se navíc díky druhé výhře nad SSSR posunulo do průběžného čela tabulky v boji o titul mistrů světa. V posledním zápase stačilo proti domácím Švédům uhrát remízu a Československo by na titul dosáhlo. Po prohře 0:1 však Čechoslováci spadli na celkové třetí místo za SSSR a Švédsko (turnaj v roce 1969 patřil k vůbec nejtěsnějším turnajům v historii).

Čechoslováci se tak domů vraceli „pouze“ s bronzovými medailemi. V očích veřejnosti ovšem celkový výsledek nehrál tu nejdůležitější roli. Tou bylo dvojité vítězství nad Sovětským svazem, které se stalo symbolem odporu a nesouhlasem s okupací.

Vypjaté souboje československé reprezentace a Sborné probíhaly i nadále v 70. letech, kdy se Československo stalo jedinou zemí, které se podařilo sebrat SSSR alespoň některé tituly mistrů světa. Stalo se tak v letech 1972, 1976 a 1977. Přesto zápasy v roce 1969 zůstávají výjimečnými. Můžeme totiž říct, že v březnových dnech půl roku po okupaci ČSR politika promlouvala do hokeje a hokej promlouval do politiky.


• Padesát let starému utkání se věnuje obsáhlý článek na webu České televize - Hokejová vítězství nad nenáviděnou sbornou v roce 1969 bral národ jako pomstu za okupaci.

• Kompletní výsledky celého šampionátu najdete například na otevřené encyklopedii Wikipedia - Mistrovství světa v ledním hokeji 1969.

• Komentovaný záznam prvního zápasu ČSSR - SSSR na MS ´69 (2:0) nabízí projekt České televize - Archiv Z: ČSSR - SSSR.

• Stejný zápas s komentářem Jozefa Golonlky odvysílala Slovenská televize - Záznam Slovenské televize.

• Oběma utkáním se věnuje také tento díl pořadu Slavné dny serveru Stream.cz - Den, kdy hokej psal dějiny (28. březen 1969).


Sestava Československa ve Stockholmu 1969

Brankáři: Vladimír Dzurilla, Miroslav Lacký.

Obránci: Jan Suchý, Josef Horešovský, Oldřich Machač, František Pospíšil, Vladimír Bednář.

Útočníci: František Ševčík, Jozef Golonka, Jaroslav Jiřík, Jan Hrbatý, Jaroslav Holík, Jiří Holík, Richard Farda, Václav Nedomanský, Josef Černý, Jan Klapáč, Jan Havel, Josef Augusta.

Trenéři: Vladimír Kostka, Jaroslav Pitner.

další články
Nováčkovská daň zaplacena. Baník nebyl horším týmem, doplatil na proměňování šancí
A-Tým
28.9.2022

Šancí byla spousta, jen to proměňování. Baník si na své první druholigové body musí počkat. V první třetině si zeleno-če...
Ukažte komu fandíte! Už na dnešním zápase bude otevřen Fanshop s úplně novou kolekcí fanouškovských předmětů
Info
28.9.2022

Sliby se mají plnit a proto se začátkem druholigové sezony bude už na dnešním utkání se Žďárem nad Sázavou připraven i n...
Den D je tady! Hokejisty Baníku čeká premiéra ve druhé lize, do Hodonína přijedou žďárské Plameny
A-Tým
27.9.2022

Dočkali jsme se. Po pro hráče nekonečné letní přípravě, téměř dvou měsících tréninků na ledě a osmi přípravných zápasech...