SHKM Hodonín
Karel Lidák: Triumvirát rodiče – klub – škola musí tahat za jeden provaz
Karel Lidák: Triumvirát rodiče – klub – škola musí tahat za jeden provaz
Rozhovor
11.2.2020

V pondělí 10. února se na ZŠ Hodonín, Mírové náměstí uskutečnilo setkání zástupců našeho klubu s rodiči. Během téměř tříhodinové debaty, která byla rozdělena do dvou částí, odprezentovali členové VV SHKM všechny body nového „Konceptu 2023“ a následně s rodiči probrali vše, co je zajímá. „Velmi pozitivní pro mě osobně byla příjemná atmosféra, která obě setkání provázela. Z reakcí některých rodičů máme i první zpětnou vazbu, ze které vyčnívalo příjemné překvapení rodičů z otevřenosti našeho klubu a z toho, co chce klub udělat pro to, aby se práce s mládeží v našem oddíle nadále zlepšovala,“ říká předseda SHKM Hodonín Karel Lidák.

autor:
Jan Hochman
Sdílejte článek
 

Kdy ve Vás dozrála myšlenka na projekt „Koncept 2023“?

První impuls přišel už někdy během loňského léta, kdy jsme řešili nedostatek hráčů v kategoriích dorostu a juniorky. Ročníky 2002 – 2004, které jsme měli relativně hodně silné, se nám bohužel rozprchly po celé republice do nejvyšších soutěží, a na základě tohoto faktu jsme museli řešit otázku nedostatku hráčů pro sezonu 2019-20.

I když to nebylo snadné, tým juniorů se nám nakonec podařilo do soutěže přihlásit. U týmu dorostu se nám bohužel nepovedlo dostatek hráčů, a i když jsme měli soutěž přihlášenou, museli jsme na poslední chvíli přihlášku stáhnout.

Další impulsy přišly v posledních měsících a týdnech, kdy jsme často komunikovali s trenéry i dalšími lidmi v našem klubu o tom, jak podobným situacím do budoucna zabránit. K tomu nás popíchnul, a tím pádem přidal další impuls, jeden sousední hokejový klub, který nastartoval odchody některých našich hráčů.

Proto jsme se před Vánoci sešli s kolegy z VV a s trenéry a rozhodli jsme se, že vytvoříme koncept, který zveřejníme. Shodli jsme se, že budeme na jednu stranu tvrdě bránit zájmy a dobré jméno našeho klubu a na stranu druhou, že uděláme všechno pro to, aby hráči neměli důvod z našeho klubu odcházet jinam.

V pondělí proběhla velká schůzka vedení, trenérů a rodičů. Proč jste toto setkání svolali, jak setkání probíhalo a jaký jste z něj měl pocit? Jaké jsou na klubové plány reakce mezi rodiči malých hokejistů?

Hlavním důvodem, proč jsme iniciovali toto setkání, bylo bližší představení a seznámení se šestibodovým „Konceptem 2023“. Chtěli jsme rodičům přiblížit naše představy a plány, proto jsme prezentovali jednotlivé body, které jsme následně ve volné diskusi podrobně probrali. Schůzka byla rozdělena na dvě části, protože každá kategorie má trochu jiné zákonitosti.

Nejprve jsme se sešli s rodiči hráčů kategorií starší žáci až juniorka. Účast rodičů byla velmi solidní, a to jak těch, jejichž děti jsou momentálně v juniorce, tak i těch, kterých se týká kategorie dorostu v příští sezoně. Během hodinové debaty jsme probrali vše potřebné a vyslechli jsme si i nejeden dotaz a nápad z řad rodičů.

Pak přišla na řadu druhá skupina od mladších žáků až po přípravku, u které jsme byli příjemně překvapeni zájmem rodičů, kteří až po strop naplnili jídelnu na ZŠ Mírové náměstí. Tato část debaty se natáhla na zhruba hodinu a tři čtvrtě.

Schůzek se kromě kompletního VV SHKM a našich trenérů zúčastnil také regionální trenér pan Oldřich Kališ, který byl, stejně jako my, připraven zodpovědět jakýkoliv dotaz.

Velmi pozitivní pro mě osobně byla příjemná atmosféra, která obě setkání provázela. Z reakcí některých rodičů máme i první zpětnou vazbu, ze které vyčnívalo příjemné překvapení z otevřenosti našeho klubu a z toho, co chce klub udělat pro to, aby se práce s mládeží v našem oddíle nadále zlepšovala.

Důraz klademe především na to, aby triumvirát rodiče – klub – škola tahal za jeden provaz. Bez této spolupráce to nepůjde, a proto jsme opakovaně požádali rodiče o podporu a spolupráci. Co se týče reakcí rodičů, vnímám je převážně pozitivně.

VV SHKM Hodonín tímto zároveň děkuje všem rodičům, vedoucím a trenérům, kteří se ve velmi hojném počtu zúčastnili pondělních schůzek na ZŠ Mírové náměstí ke „Konceptu 2023“. Byla probírána i jiná témata ohledně chodu klubu a vnímáme velmi pozitivně atmosféru, v níž obě schůzky probíhaly. Příspěvky a připomínky budou dále zpracovány tak, abychom se i s vaší pomocí dostali zase o krok blíže k naplnění našich cílů.

Učinila se již na základě těchto schůzek nějaká nová rozhodnutí?

Ihned po ukončení debaty s rodiči se sešel VV SHKM Hodonín a jedním z prvních výstupů pondělních schůzek bylo, že klub vypracuje anketu, která bude poskytnuta interně pouze rodičům, případně samotným hráčům. Z výsledků této ankety budeme sledovat pocity, nápady, připomínky a snad i věcnou kritiku toho, co se rodičům a hráčům líbí, nebo naopak nelíbí v činnosti klubu.

Další věcí, na které se VV dohodl, je to, že budeme podobná setkání svolávat pravidelně dvakrát za sezonu. Poprvé těsně po začátku sezony, podruhé pak po Vánocích, a to v podobném formátu, v jakém proběhlo pondělní setkání.

„Koncept 2023“ obsahuje celkem šest bodů. Je některý z nich pro vedení klubu v tuto chvíli prioritní?

Všechno je se vším propojeno a některé body konceptu již fungují a běží. Vyhlásili jsme například, že chceme mít čtyři profesionální trenéry. Od ledna 2020 máme místo dvou tři, protože stávající duo Tibor Helísek – Tomáš Kavan doplnil Tom Polák.

Kromě trénování během klasických tréninkových jednotek se už nějaký čas zaměřujeme i na všeobecný sportovní rozvoj dětí či na Individuální tréninky nebo na projekt Rybník. To vše by mělo pomáhat dětem rozvíjet jejich dovednosti a povzbuzovat kreativitu. Trenéři zvyšují své kvalifikace… to všechno již běží.

Co nás čeká v nejbližší budoucnosti a co je momentálně naším největším úkolem, je znovupřihlášení se do ligy dorostu. I proto jsme se rozhodli, že uspořádáme takzvané „tryouty“, neboli otevřené tréninky, kterých se může zúčastnit opravdu kdokoliv, kdo bude mít zájem hrát v příštím roce za dorost nebo juniorku SHKM Hodonín. Bližší informace o „tryoutech“ budou na klubovém webu zveřejněny v nejbližších hodinách.

Největším úkolem pro nás všechny je stabilizace hráčské základny v tom smyslu, abychom zamezili odchodům hráčů do jiných klubů. Hrozně neradi slyšíme slova některých rodičů hodně mladých hráčů, kteří nám říkají, že jsou u nás spokojení, ale odchází z důvodů malé perspektivy do budoucna. Tohle považuji za naprostý nesmysl a nikdo z nás s tímto názorem nesouhlasí. Hodonín byl, je a já doufám, že i nadále bude hokejové město!

Zároveň však chci a musím dodat, že nadále platí to, že nebráníme a nikdy nebudeme bránit hráčům, kteří dosáhli věku 15 let, v tom, aby odešli do některého špičkového či extraligového klubu. V takových případech vždy umožníme hráči hostování do daného klubu s tím, že nadále zůstává naším hráčem. Tohle je pro nás jednou z velmi dobrých vizitek, že dokážeme vychovávat hráče, o které je zájem v o hodně větších a výše postavených klubech.

Děkuji za rozhovor.

další články
O víkendu naposledy s diváky, vláda schválila nouzový stav
Info
30.9.2020

Víkendové zápasy všech celků SHKM Hodonín budou zřejmě na delší čas poslední, které budou moci navštívit diváci. Ministř...
Zástupci Nesytu a Baníku předali výtěžek z fotbalové benefice
A-Tým
29.9.2020

Dnes dopoledne se Tom Polák a trenér fotbalistů Nesytu Petr Chramosta vydali do Brna, kde se setkali s ředitelem Masaryk...
Jakub Sajdl: Že bych neměl ani střelu? Budu se muset pobavit s vedoucími týmu
A-Tým
29.9.2020

Podle jeho vlastních slov raději připravuje šance svým spoluhráčům. I přesto je Jakub Sajdl aktuálně druhým nejlepším st...
Hradiště odjíždí s pořádnou nadílkou, Jakub Sajdl zaznamenal hattrick!
A-Tým
28.9.2020

Hokejisté Baníku jsou i po třetím kole KLM stoprocentní. Do svátečního zápasu sice vstoupilo lépe hostující mužstvo, Drt...