SHKM Hodonín
Pavel Matěj: Páté místo je malou náplastí, ale fakt jen malou
Pavel Matěj: Páté místo je malou náplastí, ale fakt jen malou
Rozhovor
10.8.2019

Hodonínský odchovanec a v současné době útočník ocelářů z Třince Pavel Matěj nakonec bere spolu se svými spoluhráči z reprezentační osmnáctky z prestižního Hlinka Gretzky Cupu páté místo. Před turnajem měl on i realizační tým vyšší ambice. Týdenní zápolení ale zakončili čeští mladíci vítězně a po skalpu USA udělali za domácím turnajem vítěznou tečku. „Páté místo je malou náplastí, ale fakt jen malou. Zklamání z toho, že jsme nepostoupili do semifinále převažovalo,“ říká v rozhovoru pro web shkmhodonin.cz Pavel Matěj.

autor:
Jan Hochman, foto: Ronald Hansel
Sdílejte článek
 

Pavle, s reprezentací do 18 let jste na Hlinka Gretzky Cupu 2019 nakonec vybojovali páté místo. Asi jste všichni měli trochu větší očekávání…

Určitě jsme měli všichni větší očekávání, než jak to nakonec skončilo. Před turnajem jsme si řekli, že si chceme dojít až pro zlato, takže je to určitě zklamání.

Jak hodnotíš turnaj z tvého osobního pohledu?

Z mého pohledu to hodnotím pozitivně. Když jsem dostal šanci, snažil jsem se ji využít na maximum. Akorát mě mrzí, že to nedopadlo trošku líp.

Generálka s Amerikou vám vyšla na jedničku a po vítězství 3:1 jste si určitě zvedli sebevědomí. Pak ale přišlo asi nečekané trápení v úvodním utkání turnaje se Švýcarskem. Podepsala se na výkonu týmu nervozita nebo byla „chyba“ někde jinde?

Už před zápasem se Švýcarském jsme věděli, že to bude těžký zápas. Soupeře jsme znali, hráli jsme s ním v přípravě. Ale byl to úplně jiný zápas. Asi tam nějaká nervozita byla. Já osobně jsem se cítil hodně nervózně před tím přípravným zápasem s Amerikou, protože jsem věděl, že tam bude hodně známých, skautů a tak dále. A taky na nás určitě byl vytvořen nějaký tlak domácího turnaje a ten tlak jsme bohužel nezvládli.

V duelu s helvétským křížem sis připsal svůj jediný bod na turnaji, když jsi důrazem vybojoval puk pro Ivana Ivana, který vyrovnával na 1:1. Byla přesně taková hra asi vaším hlavním úkolem?

Ano, přesně tak jsme měli hrát. Rychle napadat a vyhrávat osobní souboje. Být prostě takový nepříjemný soupeř a nedat soupeři nic zadarmo.

Následný zápas s Finskem byl z pohledu postupu do bojů o medaile klíčovým. Proti Suomi se vám ale zabodovat nepodařilo, i když v první třetině jste měli více ze hry…

V první části jsme měli určitě víc ze hry, jenže nám vůbec nevyšla druhá třetina. Dostali jsme smolné góly a naše hra se zhroutila, což by se nemělo stávat, a nedokázali jsme se z toho dostat.

Do duelu s favorizovanou Kanadou jsi nenastoupil a srdnatý boj spoluhráčů s největším favoritem jsi sledoval jen z tribuny. V čem byla podle tebe největší síla kanadského mužstva?

Největší síla byla určitě v bruslení a ve hře na puku. Mají hrozně lehké bruslení, neskutečně šikovné ruce a ví o každém svém pohybu. A hlavně jsou nekompromisní v před brankovém prostoru, ze kterého nám dali snad šest ze sedmi gólů.

Absence v takovém zápase určitě mrzela. Jaké to je, když hráč sedí na tribuně a nemůže svým kamarádům pomoci přímo na hřišti?

Určitě mě to mrzelo. Asi bych ale stejně klukům moc nepomohl. Kanada hrála neskutečně. Ale mrzí to i proto, že Kanada je výborný soupeř a dalo by mi to dost do budoucna.

Na závěr turnaje jste opět vyzvali USA a ty ses na tento duel vrátil do sestavy. Proti Americe jste brzy vedli 2:0, nakonec jste ale zlomili silného soupeře až v samostatných nájezdech. Vítězství v posledním utkání turnaje bylo určitě aspoň malou náplastí…

Byli jsme namotivovaní a nechtěli jsme zklamat fanoušky. Neskutečně nás po celý turnaj hnali dopředu, tak jsme chtěli uspět aspoň v tom posledním zápase. Určitě to bylo malou náplastí, ale fakt jen malou. Zklamání z toho, že jsme nepostoupili do semifinále převažovalo.

Pokud se nepletu, ještě nikdy jsi v národním dresu nenastoupil blíž svému domovu. Z Břeclavi do Rohatce to je necelých 30 km a na vaše zápasy tak určitě dorazila kromě rodiny také spousta kamarádů a známých. Musel jsi shánět hodně vstupenek?

Tentokrát jsem to měl opravdu kousek, předtím jsem hrál nejblíž v Uherském Ostrohu. Rodina mě podporovala hodně, za což jim hrozně moc děkuju, vždycky tam pro mě byli. A známých jsem tam měl fakt hodně. Rád bych jim všem chtěl sehnat ty lístky, ale bohužel jsme mohli jenom dva na zápas, takže vyšlo jen na mamku a tátu. Zbytek si musel lístek koupit.

Když jsme spolu mluvili naposledy, říkal jsi po zlatém Evropském olympijském festivalu mládeže, měl jsi jako nejbližší cíl účast na Hlinka Gretzky Cupu. U této položky si můžeš udělat fajfku, že máš splněno. Jakou metu máš před sebou teď?

Určitě bych chtěl, aby mi vyšla sezóna a aby se nám týmové podařila nejlépe, tak jako minulý rok, který jsme zakončili extraligovým zlatem. Teď před sezónou mě čeká s Třincem ještě velký turnaj mistrů v Soči. A určitě bych chtěl být stabilně letos v reprezentaci a zakončit sezónu mistrovstvím světa v Americe.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí.


další články
Netradičně ve čtvrtek Drtiči přivítají na domácím ledě Velkou Bíteš
A-Tým
11.12.2019

V rámci 15. kola přivítají Drtiči na svém ledě tým Velké Bíteše, který hájí sedmou příčku, v těsném závěsu je právě Baní...
Vyjádření Martina Vyrůbalíka k rozhovoru Michala Konečného
Info
11.12.2019

V reakci na článek a slova trenéra SHK Hodonín Michala Konečného, který byl uveden na webu shkhodonin.cz, si dovoluje kl...
Richard Marek a Jan Kavan dostali pozvánku na výběrovou akci VTM
Info
10.12.2019

V neděli 15. prosince se na jihlavském zimním stadionu uskuteční výběrová akce projektu VTM. Do nominace týmu „U15 Výcho...
Matěj Chalupa: Zkomplikovaný konec utkání mě štve, vůbec to tak nemuselo být
A-Tým
9.12.2019

V loňské sezoně si Matěj Chalupa ve čtyřiadvaceti odehraných zápasech za A-tým SHKM připsal do svých statistik dvě vstře...