SHKM Hodonín
Stravování mladých sportovců #6: Nevhodné tuky
Stravování mladých sportovců #6: Nevhodné tuky
Info
30.7.2019

Jak jsme se dozvěděli v minulém díle, tuky jsou nedílnou, a hlavně důležitou, součástí našeho jídelníčku, kterou bychom rozhodně neměli vynechávat. Existují ale i tuky, kterým bychom se měli snažit vyhnout. A právě s těmi nás MUDr. Marie Skalská seznámí v tomto díle.

autor:
pojdhrathokej.cz
Sdílejte článek
 

Z minulého dílu bychom si měli pamatovat, že těmi správnými tuky, které bychom měli vyhledávat, jsou nenasycené mastné kyseliny. Naopak nasyceným, vyjma mléčných produktů, bychom se měli vyhnout.

Existuje ale ještě jedna skupina mastných kyselin, která by složkou našeho jídelníčku měla být naprosto minimálně, ideálně vůbec. „Mluvíme o tzv. transnenasycených mastných kyselinách. Ty nám nepřináší rozhodně nic dobrého. Zvyšují nevhodné hladiny krevních tuků a podporují i nádorové bujení,“ zdůrazňuje Skalská.

Jako výsledek nadměrné konzumace těchto složek potravy tak můžeme čekat problémy se srdcem, zhoršení mozkové činnosti a často i rakovinu.

A jak takové trans-nenasycené mastné kyseliny vznikají? „I přesto, že použijeme kvalitní rostlinné tuky, jejich tepelnou úpravou z nich vyrobíme takovéto nezdravé a nevhodné látky,“ vysvětluje Skalská.

Tudíž vyhnout bychom se měli všem pokrmům, které jsou připravovány na přepalovaných tucích. Ideálním příkladem jsou například hranolky.

Dalším příkladem potravin, kde se tyto nevhodné trans-nenasycené mastné kyseliny vyskytují, jsou různé čokoládovinové pochutiny a sladkosti, u jejich přípravy bylo potřeba použít částečně ztužené tuky.

Jaké další příklady a rady zakladatelka Pro Fit Institutu uvádí? Na to už se podívejte ve videu.

Stravování mladých sportovců

1. díl: Význam jídelníčku

2. díl: Sacharidy

3. díl: Glykemický index

4. díl: Zbytečný cukr v nápojích

5. díl: Tuky

další články
Netradičně ve čtvrtek Drtiči přivítají na domácím ledě Velkou Bíteš
A-Tým
11.12.2019

V rámci 15. kola přivítají Drtiči na svém ledě tým Velké Bíteše, který hájí sedmou příčku, v těsném závěsu je právě Baní...
Vyjádření Martina Vyrůbalíka k rozhovoru Michala Konečného
Info
11.12.2019

V reakci na článek a slova trenéra SHK Hodonín Michala Konečného, který byl uveden na webu shkhodonin.cz, si dovoluje kl...
Richard Marek a Jan Kavan dostali pozvánku na výběrovou akci VTM
Info
10.12.2019

V neděli 15. prosince se na jihlavském zimním stadionu uskuteční výběrová akce projektu VTM. Do nominace týmu „U15 Výcho...
Matěj Chalupa: Zkomplikovaný konec utkání mě štve, vůbec to tak nemuselo být
A-Tým
9.12.2019

V loňské sezoně si Matěj Chalupa ve čtyřiadvaceti odehraných zápasech za A-tým SHKM připsal do svých statistik dvě vstře...