SHKM Hodonín
Stravování mladých sportovců #6: Nevhodné tuky
Stravování mladých sportovců #6: Nevhodné tuky
Info
30.7.2019

Jak jsme se dozvěděli v minulém díle, tuky jsou nedílnou, a hlavně důležitou, součástí našeho jídelníčku, kterou bychom rozhodně neměli vynechávat. Existují ale i tuky, kterým bychom se měli snažit vyhnout. A právě s těmi nás MUDr. Marie Skalská seznámí v tomto díle.

autor:
pojdhrathokej.cz
Sdílejte článek
 

Z minulého dílu bychom si měli pamatovat, že těmi správnými tuky, které bychom měli vyhledávat, jsou nenasycené mastné kyseliny. Naopak nasyceným, vyjma mléčných produktů, bychom se měli vyhnout.

Existuje ale ještě jedna skupina mastných kyselin, která by složkou našeho jídelníčku měla být naprosto minimálně, ideálně vůbec. „Mluvíme o tzv. transnenasycených mastných kyselinách. Ty nám nepřináší rozhodně nic dobrého. Zvyšují nevhodné hladiny krevních tuků a podporují i nádorové bujení,“ zdůrazňuje Skalská.

Jako výsledek nadměrné konzumace těchto složek potravy tak můžeme čekat problémy se srdcem, zhoršení mozkové činnosti a často i rakovinu.

A jak takové trans-nenasycené mastné kyseliny vznikají? „I přesto, že použijeme kvalitní rostlinné tuky, jejich tepelnou úpravou z nich vyrobíme takovéto nezdravé a nevhodné látky,“ vysvětluje Skalská.

Tudíž vyhnout bychom se měli všem pokrmům, které jsou připravovány na přepalovaných tucích. Ideálním příkladem jsou například hranolky.

Dalším příkladem potravin, kde se tyto nevhodné trans-nenasycené mastné kyseliny vyskytují, jsou různé čokoládovinové pochutiny a sladkosti, u jejich přípravy bylo potřeba použít částečně ztužené tuky.

Jaké další příklady a rady zakladatelka Pro Fit Institutu uvádí? Na to už se podívejte ve videu.

Stravování mladých sportovců

1. díl: Význam jídelníčku

2. díl: Sacharidy

3. díl: Glykemický index

4. díl: Zbytečný cukr v nápojích

5. díl: Tuky

další články
Mezinárodní turnaj MyPos Cup 2019 klepe na dveře
Info
14.8.2019

Poslední prázdninový víkend bude na hodonínském zimním stadionu patřit mladým hokejovým nadějím ročníku 2009. Už potřetí...
A-mužstvo se dnes poprvé sešlo před nástupem na led
A-Tým
13.8.2019

A-týmu dnes začala poslední fáze přípravy na novou sezonu. Ještě než hráči, doufejme, že už po neděli, naskočí na led, absolvují několik tréninkových dávek na suchu.
Přijďte v pondělí 23. září v 15:15 na ZS v Hodoníně na akci Týden hokeje!
Info
12.8.2019

V pondělí 23. září 2019 v 15:15 budou mít všechny děti bez rozdílu dovednosti bruslení jedinečnou možnost vyzkoušet si z...
Pavel Matěj: Páté místo je malou náplastí, ale fakt jen malou
Rozhovor
10.8.2019

Hodonínský odchovanec a v současné době útočník ocelářů z Třince Pavel Matěj nakonec bere spolu se svými spoluhráči z re...