SHKM Hodonín
Václav Nedomanský bude uveden do hokejové Síně slávy v Torontu!
Václav Nedomanský bude uveden do hokejové Síně slávy v Torontu!
Info
25.6.2019

Český, a také ten hodonínský hokej, čeká velká pocta. Teprve druhý Čech se dočká jmenování do Síně slávy NHL. Po Dominiku Haškovi se do ní dostane bývalý skvělý útočník a odchovanec hodonínského hokeje Václav Nedomanský!

autor:
Jan Hochman, Michael Langr, foto: nhl.com
Sdílejte článek
 

Čtyřnásobná olympijská vítězka Kanaďanka Hayley Wickenheiserová. Majitel tří prstenů za vítězství ve Stanely Cupu, také Kanaďan Guy Carbonneau. Nesmlouvaný ruský obránce Sergej Zubov, který kromě dvou Stanley Cupů dokázal vyhrát také Olympijské hry. No a v neposlední řadě hodonínský rodák, který je stále a nedostižně nejlepším střelcem v historii českého a československého národního mužstva Václav Nedomanský.

Tuto čtveřici, spolu s GM Pittsburghu Jimem Rutherfordem a hlavním koučem týmu Boston College (NCAA) Jerry Yorkem, uvede Lanny McDonald už 12. listopadu 2019 do hokejové Síně slávy.

Václav Nedomanský

Václav Nedomanský se narodil za války v moravském Hodoníně, ale jeho hokejový vzestup je spojen s bratislavským Slovanem, v jehož ligovém týmu se začal prosazovat ještě jako teenager. Nevšední střelecká pohotovost vysokého hokejisty přitáhla rychle pozornost fanoušků i reprezentačních trenérů.

„Nemám vysvětlení, proč jsem dával tolik gólů. Jako kluk jsem hrával s kamarády na ulici s míčkem a pro zábavu pak ještě střílel na dřevěnou desku. Ale hlavně jsem zkoušel nejrůznější sporty a to se člověk přiučí i něčemu jinému,“ tvrdil Nedomanský.

Své první mistrovství odehrál už v roce 1965, na šampionátech získal celkem osm medailí, mezi nimiž má zvláštní místo zlato z Prahy 1972. Ve druhém zápase se SSSR, který rozhodl o titulu, dával Nedomanský úvodní gól.

„Měli jsme tehdy vynikající tým a nacházeli jsme způsob, jak Rusy přehrát,“ vykládal útočník, k jehož největším zážitkům patří mistrovství světa 1969 ve Stockholmu, kde Československo jen pár měsíců po okupaci vojsky Varšavské smlouvy dvakrát porazilo nenáviděného soupeře.Po gólu obránce Jana Suchého tehdy Nedomanský přijel k sovětské bráně a mocně jí cloumal. „To byla asi největší extáze, jakou jsem v hokeji zažil. Ale rád si vzpomenu i na zápas ve Winnipegu v roce 1967. Tehdy jsme Rusům dali 5:2 a já vstřelil čtyři góly. Uznali mi ovšem jen tři, protože při čtvrtém puk protrhnul síťku,“ usmíval se ostrostřelec. "Na mém posledním šampionátu v Helsinkách 1974 jsme pak Sověty smetli 7:2 a to mi taky udělalo dobře," řekl Nedomanský, který v reprezentačním dresu vstřelil 163 gólů.

V NHL hájil tento obávaný střelec barvy Detroitu Red Wings, New Yorku Rangers a svou aktivní hokejovou kariéru zakončil v dresu aktuálního vítěze Stanleyova poháru St. Louis Blues. Celkem odehrál v nejslavnější soutěži světa 421 utkání s bilancí 122 branek a 156 asistencí.

Od léta roku 2014 nese hodonínský zimní stadion jméno právě Václava Nedomanského, který v posledních letech působí jako skaut týmu NHL Vegas Golden Knights.

Gratulujeme, „Big Nede“!
další články
Jubilejní desáté kolo netradičně ve čtvrtek, Hodonínští míří do Boskovic
A-Tým
13.11.2019

Desáté kolo Krajské ligy bylo odstartováno dvěma zápasy už ve středu, další pětice duelů, včetně toho, v němž Boskovice ...
Aleš Dufek: Potřebujeme dát dva – tři góly a půjde to
A-Tým
12.11.2019

Proti Rosicím si odbyl domácí premiéru v dresu SHKM. Pro útočníka Aleše Dufka to nebyl snadný zápas, jelikož se po dlouh...
Pešův hattrick nestačil, bláznivý zápas rozhodly Rosice pět minut před koncem
A-Tým
10.11.2019

Hokejisté hodonínského SHKM konečně prolomili střeleckou smůlu, ani pět přesných zásahů jim ale v dnešní přetahované k b...