SHKM Hodonín
Pavel Matěj reprezentuje Česko na Evropském olympijském festivalu mládeže!
Pavel Matěj reprezentuje Česko na Evropském olympijském festivalu mládeže!
Info
11.2.2019

Evropský olympijský festival mládeže, neboli EYOF, se koná již počtrnácté a letos jej od 9. do 16. února hostí bosenské město Sarajevo. Česká republika vyslala na tuto akci celkem 53 sportovců, mezi kterými najdeme i hokejistu Pavla Matěje. Šestnáctiletý odchovanec hodonínského SHKM v současné době obléká dres Ocelářů z Třince. Gratulujeme a držíme palce!

autor:
Jan Hochman
Sdílejte článek
 

Hokejisty čekají celkem tři zápasy

Česká reprezentace sehraje v hlavním městě Bosny a Hercegoviny tři zápasy, dva z nich v základní skupině, poslední o konečné umístění. V pondělí 11. února vstoupí svěřenci trenérů Karla Berana a Libora Procházky do turnaje zápasem proti Rusku (začátek v 19:30 CET). Druhým soupeřem bude ve středu 13. února tým Švýcarska (19:30 CET). Jméno posledního soupeře a čas začátku utkání se dozvíme až po odehrání základní porce zápasů.

11. 2. 2019
Skupina A: Finsko - Slovensko (15:00)
Skupina B: Česko - Rusko (19:30)

12. 2. 2019
Skupina A: Slovensko - Bělorusko (19:30)
Skupina B: Rusko - Švýcarsko (15:00)

13. 2. 2019
Skupina A: Bělorusko - Finsko (15:00)
Skupina B: Švýcarsko - Česko (19:30)

14. 2. 2019
zápas o 5. místo (13:00)
zápas o 3. místo (17:00)
finále (20:30)

Nominace české hokejové reprezentace na EYOF 2019

Brankáři:
Jan Bednář (Karlovy Vary), Pavel Čajan (Liberec).

Obránci:
Marek Bláha (Sparta Praha), Daniel Malák (Plzeň), Jan Hampl (Liberec), Jakub Naar (Hradec Králové), Dominik Vacík (Havlíčkův Brod), Václav Svach(České Budějovice), Ondřej Baláž (Litvínov).

Útočníci:
Štěpán Macháček (Třinec), Pavel Matěj (Třinec), Jan Cikhart (Liberec), Ivan Ivan (Vítkovice), Tobiáš Handl (Olomouc), Joshua James Mácha (Olomouc), Michal Simon (Mladá Boleslav), Pavel Novák (České Budějovice), Michal Gut (Chomutov), Tomáš Chlubna (Jihlava), Jakub Malý (Kometa Brno).

Z historie EYOF

Letní a Zimní evropský olympijský festival mládeže představuje vrcholnou událost mladých sportovců ve věku 14 až 18 let. Tyto akce se konají ve dvouletých cyklech a vždy v lichých letech z iniciativy Asociace evropských olympijských výborů (EOV).

Iniciátorem a zakladatelem tzv. malých olympijských her dorostenců „starého kontinentu“ se stal na počátku 90. let minulého století prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Letní sporty měly soutěžní premiéru v roce 1991 v Bruselu, zimní o dva roky později v Aostě – v obou případech ještě pod starým názvem EYOD (European Youth Olympic Days).

Založením významné sportovní akce pro mládež Evropa navázala na tradici jiných kontinentů – například na Asijské nebo Panamerické hry. O vysoké prestiži letních i zimních festivalů svědčí také to, že jejich součástí jsou slavnostní zahajovací a závěrečné ceremoniály, po dobu jejich trvání hoří olympijský oheň, nechybějí sliby sportovců a rozhodčích, při vyhlašování nejlepších závodníků zní na počest vítězů státní hymna a na stožáry stoupají vlajky všech medailistů.

Na letních festivalech startuje okolo 2500 účastníků ze 45 – 48 zemí, v zimě dosahuje účast 1300 aktérů ze 40 – 45 států. K pravidelným hostům těchto soutěží a současně k velkým fanouškům patří i významní státníci a politici. Jsou mezi nimi třeba čestný prezident Mezinárodního olympijského výboru Juan Antonio Samaranch či současný prezident MOV Thomas Bach, v minulosti EYOF či EYOWF navštívila dokonce britská královna Alžběta II., monacký princ Albert nebo mnozí další prezidenti, premiéři a ministři evropských zemí.

Další hostitelskou zemí zimní edice evropského olympijského festivalu byla určena Bosna a Hercegovina. V městech Sarajevo a Východní Sarajevo se uskuteční největší olympijská událost pro sportovce ve věku 14 až 18 let v únoru (9. - 16.) 2019 a mladí sportovci změří síly v osmi sportech. Do Sarajeva se chystá i početná česká výprava, která by ráda navázala na úspěšná vystoupení z předchozích let. Letní variantu přivítá v červenci ázerbajdžánské Baku.

Oficiální web Zimního EYOF 2019: eyof2019.net (upozornění, web se dlouho načítá).
Český web Zimního EYOF 2019: sarajevo.olympic.cz

další články
Inventura #4 - David Polesný: Když jsem viděl, jak si kluci balí věci, věděl jsem, že o to nechci přijít
A-Tým
21.4.2019

David Polesný byl v mistrovské sezoně jedním ze základních pilířů hodonínské defenzivy. Pětadvacetiletý obránce odehrál ...
Inventura #3 - Karel Lidák: Stále bojujeme se stejnými věcmi, zejména s financováním
A-Tým
17.4.2019

K hodnocení nedávno skončené sezony jsme si k redakčnímu mikrofonu nemohli nepozvat také předsedu SHKM Hodonín Karla Lid...
Stříbro z turnaje starších žáků udělalo tečku za sezonou 2018-19
Info
15.4.2019

Osmitisícové slovenské město Námestovo, ležící pár kilometrů od polských hranic v Žilinském kraji, hostilo turnaj Altis ...
Inventura #2 - Martin Vyrůbalík: Lepší zakončení první sezony jsme si ani nemohli přát
A-Tým
14.4.2019

Dalším respondentem, kterého redakce klubového webu vyzpovídala pro náš posezonní speciál „Inventura“, je manažer A-týmu...